Маж од Прилеп на Фејсбук „делел“ закани

Од:

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.С.(44) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 12.6.2022, по објавен текст на социјална мрежа Facebook, од својот профил објавил пост со недолична и заканувачка содржина, со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство.

Би можело да ве интересира

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

Четвртина од светската популација користела Фејсбук секој ден во декември

Горан Наумовски

Ирска ја казни Мета, Фејсбук ја наруши приватноста на корисниците, казната е 390 милиони евра

Мета се согласи да плати 725 милиони долари поради скандалот со Кембриџ Аналитика

Сопственикот на Facebook прави загуби и отпушта работници

Ирска го казни Фејсбук со 265 милиони евра