(Видео) Заев на „Фејсбук“: Северна Македонија се менува кон подобро

Од:

Добрите вести за почеток на преговорите со Европската унија и за членството во НАТО се силна порака за младите во нашата земја. Северна Македонија се менува кон подобро – овде може да се живее добро, а развојот ќе биде побрз само ако младите се ангажирани, тука во својата земја, вели премиерот Зоран Заев во видео-пораката што ја објави на неговиот профил на „Фејсбук“.

Тој нагласува дека посетата на американскиот државен секретар, Мајк Помпео, е од големо значење за земјата.

„Верувам дека добрата вест од Брисел позитивно ќе влијае врз целиот регион, ќе биде испратена пораката дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа, ќе биде награден напредокот на реформите и решавањето на тешките проблеми“, вели Заев и додава дека тоа ќе ги охрабри и другите земји во регионот да покажат храброст во решавањето на тешките прашања.

Би можело да ве интересира

По Малиот Шенген, повик Еди Рама да се прогласи непожелен во Приштина

Заев: СДСМ поддржува промена на Изборниот модел со една изборна единица

Татјана Ташкова

Фејсбук ќе плати казна од 500.000 фунти

Заев: Мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во сите аптеки успешно ја спроведуваме

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Лажна вест на „Ла Верита“: Заев барал од Русковска да ги одблокира 750.000 евра од Силјан Мицевски

А1он