gugl

Свет

Гугл, Фејсбук и Мајкрософт трошат најмногу за лобирање за политиките на ЕУ за дигитална економија

А1он
Компаниите Гугл, Фејсбук и Мајкрософт најмногу трошат за лобирање во борбата против новите закони на ЕУ, чија цел е да ја ограничат моќта на американските
Економија

Гугл ќе мора да плати 220 милиони евра за казна во Франција

А1он
Француската Агенција за заштита на конкуренцијата соопшти дека американската ИТ компанија Гугл неправедно ги упатувала компаниите кон своите услуги и ја дискриминирала конкуренцијата. Американскиот технолошки
Свет

Постигнат историски договор за оданочување на гигантите како Фејсбук, Гугл, Амазон

А1он
Министрите за финансии на Г7 денеска во Лондон постигнаа историски договор за оданочување на мултинационалните технолошки гиганти, објави британскиот министер за финансии Риши Сунак на
Свет

Гугл заштеди милијарда долари откако ги пушти вработените да работат од дома

А1он
Вработените во американскиот технолошки гигант Гугл сè уште работат од дома и не патуваат толку многу на службени патувања – што носи огромна заштеда за
Свет

„Гугл“ ќе им исплати 76 милиони долари на француски медиуми за авторски права

А1он
Гугл се согласи да плати 76 милиони долари на група француски медиуми, три години по долготрајниот спор за авторски права, јавија британски медиуми кои имале
Свет

Гугл и Фејсбук заеднички ќе се бранат против антимонополските истраги во САД

А1он
Технолошките компании Гугл и Фејсбук подготвиле заедничка одбрана во антимонополските тужби поднесени против нив од редица сојузни држави, но и од сојузни органи како Федералната
Свет

Вработените во Гугл ќе може да работат од дома до септември 2021 година

А1он
Американската компанија Гугл соопшти дека нејзините вработени ќе можат да работат од дома до септември 2021 година, објави Њујорк Тајмс. Компанијата исто така најави дека