vestacka intelegencija

Свет

Објавена меѓународната рамка за регулирање на вештачката интелигенција

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска ја претстави меѓународната рамка за регулација и употреба на генеративна вештачка интелигенција (ВИ). Кишида го објави ова во говорот пред
Економија

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите без работа

А1он
Мултимилијардерот Илон Маск верува дека вештачката интелигенција може да ги остави сите без работа. Според него, вештачката интелигенција би можела да стане најразорната сила во
Економија

“AI Tech Summit”: Прв меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција во Скопје

А1он
Викендов, за прв пат во Скопје, се оддржa меѓународниот високо-технолошки самит “AI Tech Summit”. Темата на самитот беше истражувањето на моќта на вештачката интелигенција и
Свет

ЦИА подготвува нов проект – воведување на сопствен модел на вештачка интелигенција

А1он
Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) се подготвува да лансира функција слична на програмата OpenAI која ќе користи вештачка интелигенција (ВИ) за да им овозможи на
Магазин

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

А1он
Роботите претставени на форум за вештачка интелигенција очекуваат да бидат се повеќе и повеќе и тврдат дека можат да помогнат во решавањето на светските проблеми.
Економија

“AI Tech Summit”- Прв меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција во Скопје

А1он
За прв пат во Скопје, од 29-ти до 30-ти септември 2023 година во салата на Националната Опера и Балет, ќе се одржи водечки меѓународен високо-технолошки
Македонија

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите

Светскиот конгрес и фестивал за иновации во медиумите во организација на Интернационалниот прес институт во Виена, денеска и утре е домаќин на преку 300 водечки
Свет

Крадец украде 570.000 евра благодарение на технологијата за вештачка интелигенција

А1он
Во Кина, крадец искористи вештачка интелигенција за да го промени својот изглед и да се претстави како пријател на бизнисмен од кого извлече повеќе од
Свет

„Парите исчезнаа, нема враќање назад“: Криминалците користат вештачка интелигенција за нова и многу убедлива измама

А1он
Родителите на еден Канаѓанец неодамна добиле вознемирувачки повик. Им се јавил адвокат и им кажал дека нивниот син усмртил американски дипломат во сообраќајна несреќа –
Магазин

Бил Гејтс: Со вештачката интелигенција и генетската терапија ќе може да се спречат заболувањата кај човекот

А1он
Бил Гејтс смета дека вештачката интелигенција и генетската терапија се двете технологии со најголем потенцијал да ги променат нашите животи. Во говорот на конференцијата организирана