dezinformacii

Македонија

Политичките партии и медиумите главни готвачи на дезинформации и лажни вести во регионот

Ова e ставот кој доминира кај мнозинството Македонци според не толку одамна спроведената анкета на Институтот за комуникациски студии. Но, ова мислење не е само
Македонија

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите

Светскиот конгрес и фестивал за иновации во медиумите во организација на Интернационалниот прес институт во Виена, денеска и утре е домаќин на преку 300 водечки
Свет

Во Турција усвоен закон што предвидува затворски казни за ширење дезинформации

А1он
Турскиот парламент синоќа усвои Закон што наводно има за цел борба против лажните вести и дезинформациите, со оспорувани одредби што предвидуваат и затворски казни за
Свет

Европски парламент: Српската власт користи дезинформации против опозицијата

А1он
Во земји како Србија, во кои политиката е доминирана од една партија, дезинформациите и „лажните вести“ имаат тенденција да следат една „партиска линија“, да служат
Свет

Дезинформациите околу Ковид-19 убиле 800 луѓе во светот за три месеци

А1он
Најмалку 800 луѓе починале низ целиот свет поради дезинформации поврзани со коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научници. Според студија објавена во
Свет

Руската мрежа за дезинформации е уште активна, покажува истражување на „Графикс“

А1он
Операцијата за дезинформации на социјалните медиуми, поврзана со Кремљ, која се обиде да се меша во изборите во САД во 2016 година, продолжува да дејствува
Македонија

Манчевски: Борбата против дезинформациите е дел од нашите обврски кон НАТО

А1он
Хибридните закани, поврзани со информациите и заканите што влијаат врз политичките, територијалните и економските аспекти на една земја преку користење на информациите, дезинформациите, неинформирањето и