meta

Свет

Австралиска Влада: Успешен e законот кој ги обврзува Мета и Гугл да им плаќаат на медиумите

А1он
Австралискиот закон кој ги обврзува интернет гигантите Мета и Гугл да им плаќаат на медиумите за содржината што ја преземаат е во голема мерка успешен
Економија

Волстрит џурнал: Закерберг отпушта илјадници вработени од Мета платформс

А1он
Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со отпуштање вработени, соопшти извршниот директор Марк Закерберг пред стотици раководители, пишува „Волстрит џурнал“ (WSJ). Според њујоршкиот весник, се
Свет

Русија ја додаде „Мета“ на листата на терористички организации

А1он
Русија ја додаде технолошката компанија Мета на листата на терористички и екстремистички организации. Федералната служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг објави дека од денеска Мета е
Регион

Албанскиот претседател Мета се скара со американската амбасадорка

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета влезе во жестока дебата со амбасадорката на САД во земјата, Јури Ким. Претседателот Мета, гостувајќи на телевизија, го прекина интервјуто во
Регион

Мета: На 25 април ќе има референдум за смена на власта и за европска иднина на Албанија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека на 25 април ќе има референдум „многу поголем од оној во ноември 1995 година“, за смена на власта. Додаде
Регион

Мета му честиташе на Пендаровски за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета, на неговиот македонски колега Стево Пендаровски, му ја честитал ратификацијата на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО од
Регион

Мета се тестираше од коронавирус, па даруваше крв за децата болни од таласемија

А1он
Албанскиот претседател, Илир Мета заедно со членовите на неговиот кабинет, во Националниот центар за трансфузиологија  даруваше крв за децата болни од таласемија. Откако од центарот