meta

Регион

Албанскиот претседател Мета се скара со американската амбасадорка

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета влезе во жестока дебата со амбасадорката на САД во земјата, Јури Ким. Претседателот Мета, гостувајќи на телевизија, го прекина интервјуто во
Регион

Мета: На 25 април ќе има референдум за смена на власта и за европска иднина на Албанија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека на 25 април ќе има референдум „многу поголем од оној во ноември 1995 година“, за смена на власта. Додаде
Регион

Мета му честиташе на Пендаровски за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета, на неговиот македонски колега Стево Пендаровски, му ја честитал ратификацијата на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО од
Регион

Мета се тестираше од коронавирус, па даруваше крв за децата болни од таласемија

А1он
Албанскиот претседател, Илир Мета заедно со членовите на неговиот кабинет, во Националниот центар за трансфузиологија  даруваше крв за децата болни од таласемија. Откако од центарот
Регион

Мета побара од Рама и од Баша да се откажат од борбата за власт

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат
Регион

Мета: Горд на Харадинај, нема притисок што ќе го скрши државникот и национaлен херој

А1он
По неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај реагираше и албанскиот претседател Илир Мета. Преку пост на Фејсбук Мета изрази убеденост во невиноста на Харадинај
Регион

Рама го обвини Мета дека е предводник на опозицијата

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколнца во Тирана. Рама напиша на Твитер
Регион

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците.