dpa

Македонија

ДПА го дефинираше учеството во коалицијата на ДУИ

А1он
Централното собрание на Демократска партија на Албанците (ДПА) синоќа го одобри предлогот на претседателот Мендух Тачи за учество во коалицијата Европски фронт предводена од Демократската
Македонија

ДПА избра ново претседателство

А1он
Демократската партија на Албанците (ДПА) на денеска одржаното Централното собрание во Тетово избра ново раководство, четворица потпретседатели и генерален секретар. – Денеска се одржа Централното
Македонија

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

А1он
Албанската опозицијата денеска беше повикана на средба за да се договориме за различни теми и тие не прифатија да имаат таков состанок. Нивната цел изгледа
Македонија

Синот на Мендух Тачи стана доктор на политички науки

А1он
Пајтим Тачи, синот на претседателот на ДПА, Мендух Тачи, ја одбрани докторската теза пред соодветната комисија на Факултетот за социјални и современи науки на Универзитетот
Македонија

Тачи од Тетово: Дводомен парламент за да не биде ускратено ниту едно право на Албанците

А1он
Демократската партија на Албанците во Тетово одржа завршна предизборна средба со граѓаните на градскиот плоштад. Претседателот на ДПА и воедно носител на кандидатската листа во
Македонија

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

А1он
Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз
Македонија

Мендух Тачи: Казина и игри на среќа како што има во Германија, Швајцарија оддалечени од населбите

А1он
Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мнедух Тачи и воедно носител на листата со кандидати за пратеници во ИЕ6 вчера одржа средба со граѓани
Македонија

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

А1он
Кандидатите за пратеници во ИЕ6 од ДПА вчера остварија средби со граѓаните во повеќе населени места во тетовско. Како што соопшти информативната служба на ДПА,
Македонија

Тачи: Опцијата на нашата партија ќе победи на изборите

А1он
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи во текот на вчерашниот ден остварил средба со граѓани на Гостивар, каде изразил уверување дека опцијата на