menduh taci

Македонија

Тачи од Тетово: Дводомен парламент за да не биде ускратено ниту едно право на Албанците

А1он
Демократската партија на Албанците во Тетово одржа завршна предизборна средба со граѓаните на градскиот плоштад. Претседателот на ДПА и воедно носител на кандидатската листа во
Македонија

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

А1он
Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз
Македонија

Мендух Тачи: На болницата во Тетово ѝ требаат барем милион евра за да се справи со епидемијата

А1он
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе села во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да
Регион

Тачи му даде на Курти рок од 48 часа да предложи кандидат за премиер

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи се сретна вчера со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кому, како на лидер на партијата победничка на октомвриските
Македонија

Заев на средби со Тачи и Гаши за можностите за заеднички претседателски кандидат

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска со средби со лидерите на ДПА и на „Алтернатива“, Мендух Тачи и Африм Гаши ги продолжува консултациите
Македонија

Тачи: Изборите во недела се историски

А1он
Демократската партија на Албанците вечерва одржа митинг на градскиот плоштад во Тетово. Претседателот на ДПА и носител на листата за пратеници во шестата изборна единица
Македонија

(ВИДЕО) Тачи: Партиите во владата од петок да овозможат фер избори и на терен

А1он
Многу е добро што потпишавме договор за фер избори на 11 декември, но ќе биде поважно ако партиите што ќе ја сочинуваат Владата да дадат
Македонија

(ВИДЕО) Тачи по распитот во СЈО: Кога правото зборува, политиката треба да молчи

А1он
Лидерот на ДПА Мендух Тачи по распитот во СЈО, го напушти обвинителството. Тој даде кратка изјава за медиумите, но и кажа дека не смее да