menduh taci

Македонија

Тачи пред лидерска: Време е да се разговара јавно за идентитетот на Албанците да станат дел од правните норми на нашата држава

Кристијан Ландов
Мендух Тачи, лидер на ДПА, пред лидерската средба во Собранието посочи дека како партија нема да блокираат уставни измени, ако не се промени делот од
Македонија

ДПА избра ново претседателство

А1он
Демократската партија на Албанците (ДПА) на денеска одржаното Централното собрание во Тетово избра ново раководство, четворица потпретседатели и генерален секретар. – Денеска се одржа Централното
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за власт и пари коалицира со Тачи и Бошкоски кои се на црната листа на САД

А1он
Колку е лицемерието големо кај СДСМ покажува фактот што коалицираат со политичари кои се на црната листа на САД. СДСМ не престануваат со лагите и
Македонија

Тачи: ДПА останува дел од владејачката коалиција

А1он
Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи пред денешната средба на коалициските партнери на СДСМ во Влада, по вчера најавената оставка на премиерот
Македонија

Синот на Мендух Тачи стана доктор на политички науки

А1он
Пајтим Тачи, синот на претседателот на ДПА, Мендух Тачи, ја одбрани докторската теза пред соодветната комисија на Факултетот за социјални и современи науки на Универзитетот
Македонија

Тачи од Тетово: Дводомен парламент за да не биде ускратено ниту едно право на Албанците

А1он
Демократската партија на Албанците во Тетово одржа завршна предизборна средба со граѓаните на градскиот плоштад. Претседателот на ДПА и воедно носител на кандидатската листа во
Македонија

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

А1он
Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз
Македонија

Мендух Тачи: На болницата во Тетово ѝ требаат барем милион евра за да се справи со епидемијата

А1он
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе села во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да
Регион

Тачи му даде на Курти рок од 48 часа да предложи кандидат за премиер

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи се сретна вчера со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кому, како на лидер на партијата победничка на октомвриските