taci

Регион

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти потврди дека средба со претставниците на Србија е планирана за 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за
Регион

Кремљ: Русија ја следи состојбата со косовските политичари обвинети во Хаг

А1он
Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави денеска дека Кремљ „многу внимателно“ ја следи ситуацијата со обвиненијата против Хашим Тачи и Кадри Весели,
Регион

Харадинај: Веруваме дека Тачи, Весели и сите припадници на ОВК се невини

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај, порача дека е убеден оти Хашим Тачи и Кадри Весели се невини и оти борбата
Регион

Тачи го откажал патувањето во САД по веста за обвинението од Хаг

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи, кој денес требаше да отпатува за Соединетите Американски Држави за преговорите со Србија околу статусот на Косово, го откажал патувањето откако
Регион

Хашкото обвинителство подигна обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи

А1он
Специјалното обвинителство во Хаг подигна обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели и уште осуммина поранешни борци
Регион

Тачи: Негирањето на српскиот геноцид врз Албанците е исто како и негирањето на Холокаустот

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи порача денеска дека негирањето на геноцидот што српските сили го извршија врз Албанците во Косово е исто како да се негира
Регион

Тачи им порача на Србите кои ќе ги напуштат институциите дека нема да можат да се вратат веќе

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи им порача на припадниците на српската заедница дека доколку ги напуштат институциите, посебно полицијата и другите безбедносни служби, нема да можат
Регион

Тачи вознемирен поради негирањето на српските масакри во 1998-99 година од страна на Вучиќ

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази големо разочарување поради одбивањето на актуелните српски власти, меѓу кои и на претседателот Александар Вучиќ, да ги признаат злосторствата што