taci

Регион

Тачи им порача на Србите кои ќе ги напуштат институциите дека нема да можат да се вратат веќе

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи им порача на припадниците на српската заедница дека доколку ги напуштат институциите, посебно полицијата и другите безбедносни служби, нема да можат
Регион

Тачи вознемирен поради негирањето на српските масакри во 1998-99 година од страна на Вучиќ

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази големо разочарување поради одбивањето на актуелните српски власти, меѓу кои и на претседателот Александар Вучиќ, да ги признаат злосторствата што
Регион

Вучиќ се сретна со пратеник на Трамп, Приштина го прекинува дијалогот

А1он
Еден ден по усвојување на платформата за дијалог во Приштина и одржувањето итна седница на Советот за национална безбедност, српскиот претседател Александар Вучиќ рано утринава
Регион

ВИДЕО: Жестока дебата на Вучиќ и Тачи во Минхен, повод Договорот од Преспа

А1он
Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, во присуство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан и претседавачот со Минхенската конференција за безбедност Волфганг
Регион

Мустафа до Тачи: Коригирај ги меѓите на твоите ниви, не ги допирај границите на Косово

А1он
Поранешниот премиер и актуелен лидер на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, му порача на претседателот Хашим Тачи дека „може
Регион

Могерини до Тачи: Повеќе нема време за губење

А1он
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини соопшти вечерва дека во разговорот со косовскиот претседател Хашим Тачи повторила дека е неопходно
Регион

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната
Регион

Косовски медиуми: Покана од Специјалниот суд за Весели, а се подготвува и за Тачи

А1он
Специјалниот суд за воени злосторства извршени од ОВК испратил покани и до актуелниот претседател на косовското Собрание и лидер на ДПК, Кадри Весели, објави „Газета