Османи: Не се бира кој колку ќе го навреди другиот, влеговме во токсичен круг со Бугарија

Од:

Говорот на омраза не е поврзан со работата на историската комисија, туку како владите да отворат можност помеѓу граѓаните и бизнисите, тврди министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

dobivaj vesti na viber

– Влезени сме во тренд на негативен однос, во кој што не се бира кој колку ќе го навреди другиот. Немаме интерес да биде овој тренд и понатаму. Знаете дека имаше случај по автобуската несреќа во Бугарија кога бугарски граѓанин ги навреди жртвите, а Бугарија веднаш реагираше и го притвори. Сакаме да го затвориме токсичниот круг во кој влеговме, не смееме тоа да го прошириме на ниво на историските интерпретации – рече Османи.

Министерството работело на имплементација на протоколот и тој планирал да формира група во МНР која ќе ја следи динамиката за работите кои се надлежност на МНР:
– Неделава ќе се видам со сите членови на историската комисија, почнувајќи од утре за да разговараме за чекори како и што понатаму.

Османи не гледа причина да се одржи референдум на тема ЕУ освен ако опозицијата не планира да ги праша граѓаните дали се за некоја алтернативна унија.
– Освен ако референдумското прашање не биде “Дали сте против членство на Македонија во ЕУ со македонски јазик во него“ не гледам друга причина за референдум. Доколку е некој за нова алтернативна унија, нека го отвори тоа прашање. Друга причина нема – рече шефот на дипломатијата.

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски