Македонија

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 60. Минхенска безбедносна конференција денеска говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на
Македонија

Реакција на ЗНАМ: Го потсетуваме Ковачевски дека Димитриевски победи со поддршка од граѓаните

А1он
Партијата ЗНАМ на кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски на претстојните избори ќе настапи самостојно, потсетувајќи се на успехот кој го постигна на локалните избори, без поддршка
Свет

Крај на драмата во Германија: Полицијата уапси лице по кое трагала 25 години

А1он
Едно лице е уапсено на железничката станица во Вупертал во Германија. Претходно известивме за сомнежот дека во еден од возовите има експлозивна направа. Сепак германската
Свет

Полициска акција во Германија, патник во воз носи експлозив

А1он
Тешко вооружени полицајци од единиците за брза интервенција ја опколиле железничката станица во Вупертал, Германија, под сомнеж дека еден од патниците носи експлозив. Пријавено е
Свет

Семејството на Навални не верува дека починал од синдром на ненадејна смрт

А1он
Како причина за смртта на Алексеј Навални е наведен синдромот на ненадејна смрт, односно кога релативно младо лице без сериозни здравствени проблеми умира од природна