se

Свет

Путин предлага раскинување на 21 договор на Советот на Европа кои се однесуваат на Русија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин достави до Државната Дума нацрт-закон за раскинување на меѓународните договори на Советот на Европа, кои се однесуваат на Русија. Според руски
Свет

Унгарија ставена под мониторинг на парламентарците од Советот на Европа за владеењето на правото

А1он
Долготрајните прашања за владеењето на правото и демократијата во Унгарија остануваат во голема мера нерешени оцени Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) и притоа
Свет

СЕ: Војната во Украина, Ковид-19 и климатските промени – главни предизвици за националните малцинства во Европа во 2020-2022 година

А1он
Во својот најнов извештај за активности што го опфаќаат периодот од јуни 2020 до јуни 2022 година, Советодавниот комитет за Рамковната конвенција за заштита на
Регион

Косово официјално аплицираше за членство во Советот на Европа

А1он
Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала официјално ја предаде денеска во Стразбур апликацијата на Косово за зачленување во Советот на Европа, јави дописникот
Регион

Косово ја почна процедурата за зачленување во Советот на Европа

А1он
Владата на Косово го направи првиот чекор кон аплицирање за зачленување на државата во Советот на Европа, усвојувајќи ја иницијативата за членство во оваа меѓународна
Свет

Советот на Европа ги осудува кршењата на човековите права во војната во Украина

А1он
Комесарката за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ, чија четиридневна посета на Украина, не беше најавена од безбедносни причини, ги повика државите да
Свет

Дуња Мијатовиќ смета дека има потреба да се зајакне безбедноста на новинарите кои покриваат конфликти

А1он
Комесарот за човекови права на Советот на Европа на денот за слободата на печатот потсетува дека „Има многу места во светот, особено во области кои
Свет

Советот на Европа: Пандемијата на Ковид-19 помогна да се намали затворската популација во Европа

А1он
Пандемијата на Ковид-19 придонесе за намалување на затворската популација во Европа помеѓу јануари 2020 и јануари 2021 година, консолидирајќи го десетгодишниот тренд во повеќето европски