turci

Македонија

Демократската Партија на Турците не ги прифаќа резултатите од Пописот

А1он
Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од страна на Државниот завод за статистика „НЕ ГИ ПРИФАЌАМЕ“, велат од Демократска Партија
Регион

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

А1он
Со чамец, од турското крајбрежје на грчкиот остров Хиос вчера пристигнале 23 турски државјани, меѓу кои и деца, и побарале политички азил во Грција, објави
Македонија

ТХП: Задоволни сме од активното учество на Турците во референдумот

Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП) преку соопштение им честиташе на граѓаните кои вчера излегле на гласање. „Радува фактот што вчерашниот историски референдум
Македонија

(ВИДЕО) Сарач: Се сомневаме дека Латас се извини под притисок од други центри на моќ

А1он
Лидерот на Движењето за национално единство на Турците, Ердоган Сарач на донешниот протест пред Сител повика јавниот правобранител на Македонија да преземе законски дејствија врз
Видео Македонија

ВИДЕО: Со турски знамиња покриен џипот на Латас

А1он
Откако пристигнаа пред седиштето на телевизија Сител, граѓаните од турска националност револтирани од речникот на Драган Павловиќ Латас, кој вчера во интервјуто со лидерот на
Македонија

Денеска пред Влада протест на Турците: Ние не лажеме!

А1он
Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала
Македонија

Невладина УФУК: Бојкот на ТВ Сител и брзо извинување за навреда

А1он
Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, кој на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното
Македонија

Одбележување на Денот на настава на турски јазик во Македонија

А1он
Во хотелот „Александар палас“ попладнево ќе биде одбележан Денот на образование на турски јазик, кој е единствен национален празник за таа етничка заедница во Македонија.
Македонија

ТХП: Власта си поигрува со образованието на припадниците на турската заедница

А1он
Во последните години се’ повеќе се вработува несоодветен кадар за настава на турски јазик во основните и средните училишта, се случува дискриминација во образованието на