nemiri

Свет

ВИДЕО: Немири во Полска, полицијата се судри со демонстранти кои се спротивставуваат на забраната за абортусот

А1он
Безредие во главниот град на Полска, судирите избија за време на најавените демонстрации пред црква во Варшава каде демонстрантите протестираа против одлуката на полскиот Уставен
Регион

ВИДЕО: Демонстрантите во Софија се судрија со полицијата, најмалку 45 лица пренесени во болница

Горјан Грнчаровски
Илјадници демонстранти излегоа да протестираат пред бугарското Народно собрание откако стартуваше со работа по летниот одмор, повикувајќи го премиерот на земјата, Бојко Борисов да даде
Регион

Демонстрациите во Бугарија продолжуваат и вечерва, незадоволните граѓани се собираат во центарот на Софија

Незадоволните бугарски граѓани започнаа да се собираат во центарот на Софија за да го искажат својот револт кон премиерот на државата како и кон „неговиот
Свет

ВИДЕО: Повеќе од шестмина загинати во нов напад во Кашмир, ситуацијата останува тензична

А1он
Четворица припадници на индиските безбедносни сили и двајца бунтовници загинаа во денешниот смртоносен напад во Кашмир, пренесоа локалните медиуми. Ова е еден од најсмртоносните инциденти
Свет

ВИДЕО: Крвави демонстранти под присила од полицијата на Белорусија јавно ветија дека повторно нема да протестираат против власта

А1он
Додека на улиците ширум Белорусија веќе четврти ден се случуваат демонстранциите против белорускиот претседател, на социјалните мрежи се појавија снимки на кои може да се
Свет

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски
Стотици учесници на марш за афроамериканските права во Чикаго, упаднаа во кварт за шопинг во градот, каде дел од демонстрантите влегоа во продавници на познати
Регион

ВИДЕО: Нереди во Атина, демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели

Горјан Грнчаровски
Пред Парламентот во Атина група маскирани лица предизвикаа инциденти напаѓајќи ја полицијата со молотови коктели и разни тврди предмети на протестот против усвојувањето на новиот
Регион

Во текот на дводневните протести во Србија повредни се 118 полициски службеници

А1он
Директорот на српската полицијата Владимир Ребиќ изјави дека во текот на дводневните протести повредни биле 118 полициски службеници, на кои им е укажана помош во
Регион

Најавени нови протести ширум Србија

Горјан Грнчаровски
На социјалните мрежи денеска со хаштагот „Седи долу!“ се шират повици за продолжување на протестите во главниот град на Србија, но и во други градови
Регион

Нови апсења денес во Будва, Европската комисија повика на смирување на страстите

А1он
Нови седум лица се уапсени денес во црногорскиот приморски град Будва, по вчерашните немири во кои полицијата употреби солзавец за да ги растера приврзаниците на