maroko

Свет

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

А1он
Мароканското Министерство за надворешни работи повторно ја отвори својата амбасада во Багдад по 18-годишно отсуство. Мароканската амбасада во Багдад беше затворена во 2005 година, а
Свет

Мароканците предизвикаа нов хаос во Париз: Насекаде крв, оган и судири со полицијата

А1он
Навивачите на Мароко повторно предизвикаа нереди, овој пат во главниот град на Франција, Париз, откако нивната репрезентација загуби од Хрватска во мечот за третото место
Свет

Франција ќе ги укине визните ограничувања за Мароканците

А1он
Франција ќе ги отстрани визните ограничувања за мароканските граѓани, најави француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона за време на посетата на Мароко. Според медиумите,
Свет

ВИДЕО: Нереди во Франција и во Белгија, загина момче, стотина приведени

А1он
Момче загина во францускиот град Монпеље поради судирите меѓу навивачите на Франција и Мароко по полуфиналето на Светското првенство. Во соопштението објавено од канцеларијата на
Свет

Единаесет жртви при превртување на автобус во Мароко

А1он
Единаесет луѓе загинаа, а 43 се здобија со повреди, при превртување на автобус денеска близу источниот марокански град Таза, пренесе германската новинска агенција ДПА. Официјалната
Свет

Во Мароко запленети повеќе од два милиони таблети синтетичка дрога „каптагон“

А1он
Мароканската полиција денеска соопшти дека запленила повеќе од два милиони таблети „каптагон“, синтетичка дрога од семејството амфетамини. Акцијата на заплената била изведена во пристаништето Тангер,
Свет

Шпанија и Мароко се договорија заеднички да ги одвраќаат мигрантите

А1он
Шпанија и Мароко сакаат заеднички да ги обесхрабрат мигрантит е илегално да го преминуваат Медитеранот кон Шпанија, со засилена репатријација на илегалните имигранти од Шпанија
Свет

Мароканците се збогуваат со малиот Рајан, кој почина по неуспешните обиди да биде извлечен од бунар

А1он
Стотици ожалостени се собраа денеска за да му оддадат последна почит на момчето од Мароко, кое почина во саботата по повеќедневните напори на неговите сограѓани
Свет

Цел свет го оплакува момчето: „Храброста на Рајан ќе ни остане во сеќавањата“

А1он
Во вторникот, 1 февруари, петгодишниот Рајан си играл во близина на својот дом во северната мароканска провинција Шефшауен, кога ненадејно паднал во бунар длабок 32