maroko

Свет

Алжир го затвора воздушниот простор за сите авиони од Мароко

А1он
Алжирското претседателство најави затворање на воздушниот простор на земјата за сите марокански авиони во рамките на последниот спор меѓу двата соседи во конфликтот главно околу
Свет

Врховниот суд на Холандија пресуди дека Герт Вилдер ги навредил Мароканците на митинг во 2014 година

А1он
Врховниот суд на Холандија денеска го прогласи холандскиот екстремно десничарски политичар популист Герт Вилдерс за виновен за навреда на Мароканците за време на предизборен митинг
Свет

Шпанската Влада го обвини Мароко за „агресија“ и „уцена“

А1он
Шпанската Влада денеска го обвини мароканскиот министер за одбрана за „агресија“ и „уцена“ откако од понеделникот над 8.000 мигранти илегално влегоа во шпанската ексклава Сеута.
Свет

Судир меѓу мигрантите и мароканската полиција на границата со Суета

А1он
Во мароканското место Фнидек, на границата со шпанската енкллава Суета, се собраа илјадници мигранти, а неколку стотици од нив се судрија со мароканската полиција, јавуваат
Свет

ВИДЕО: Шпанија распореди воени сили во Сеута откако од Марко влегоа илјадици миграни

А1он
Шпанската Влада распореди воени сили во Сеута за да патролираат долж границата со Мароко, откако неколку илјади мигранти вчера допливаа во оваа шпанска енклава на
Свет

Израелска делегација, во придружба на Џерад Кушнер, во Мароко за надградба на билатералните односи

А1он
Израелски дипломати вчера пристигнаа во Мароко на средба со кралот и да ја подготват надградбата на билатералните односи меѓу двете земји, по договорот за нормализација
Свет

Алжир ја отфрли одлуката на Трамп, кој призна суверенитет на Мароко над Западна Сахара

А1он
Алжир ја отфрли одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае суверенитетот на Мароко над Западна Сахара, тврдејќи дека овој потег ги поткопува напорите
Свет

САД го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара

А1он
Мароко ги призна САД во 1777 година. Соодветно е да го признаеме суверенитет на оваа земја над Западна Сахара, напиша на Твитер американскиот претседател Доналд
Свет

Марокански новинар во притвор поради наводно силување и финансирање од странство

А1он
Мароканскиот новинар и активист за човекови права Омар Ради вчера е приведен под сомнение за силување и примање на пари од странство за загрозување на