fon der lajen

Свет

Лајен: На Украина и се уплатени првите три милијарди помош од планираните 18 милијарди евра

А1он
Европска комисија денеска ја уплати првата рата од три милијарди евра од пакетот макрофинансиска помош од 18 милијарди евра за Украина, изјави претседателката на ЕК,
Регион

Фон дер Лајен: Влезот во Шенген и еврозоната е пресвртница на европскиот пат на Хрватска

А1он
Претседателот на Европската комисија и неколку членови на Комисијата денеска го поздравија истовременото влегување на Хрватска во Шенген и во еврозоната како големо достигнување и
Свет

Фон дер Лајен: Војната на Путин ќе биде неуспешна од две главни причини

А1он
Војната на Путин ќе биде неуспешна од две главни причини – поради огромната храброст на Украинците и поради извонредното единство на меѓународната заедница, изјави претседателката
Свет

Фон дер Лајен: Може да има недостиг на гас во Европа следната година

А1он
Европската Унија соопшти дека обезбедила доволно гас за оваа зима, но дека следната година може да има недостиг на гас доколку Русија дополнително го намали
Свет

Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

А1он
Русија и Кина се обидуваат да го зајакнат своето влијание на Западен Балкан по војната во Украина, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер
Свет

(ВИДЕО) ЕУ сака специјален суд за руските воени злосторства: „Мора да платат“

А1он
Европската унија ќе се обиде, со поддршка на ОН, да формира суд посветен на истрагата и судењата на руските воени злосторства извршени во војната во
Свет

ЕУ подготвува деветти пакет санкции против Русија: „Ќе ги удриме каде што боли“

А1он
Европската унија го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија како одговор на безмилосните руски напади врз Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон
Македонија

Фон дер Лајен направила лапсус кога нè нарече Северномакедонци, Османи повика да не создаваме анимозитет

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, направила лапсус кога нè нарече Северномакедонци на заедничката прес-конференција во Владата со премиерот Димитар Ковачевски, објасни денес
Свет

Фон дер Лајен: Меѓународната заедница мора веднаш да помогне во обновата на Украина

А1он
Меѓународната заедница не смее да губи време, мора веднаш да помогне Украина брзо да ја обнови земјата, изјави денеска во Берлин, претседателката на Европската комисија,