ТХП: Задоволни сме од активното учество на Турците во референдумот

Од:

Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП) преку соопштение им честиташе на граѓаните кои вчера излегле на гласање.

dobivaj vesti na viber

„Радува фактот што вчерашниот историски референдум помина во демократски амбиент, а огромното мнозинство на граѓани уште еднаш упатија силна порака дека ги поддржуваат евроатлантските интеграции. Особено сме задоволни и од активното учество на граѓаните од турската етничка заедница кои со високиот одѕив уште еднаш покажаа висока демократичност и одговорност кон татковината. Очигледен е резултатот дека во сите средини каде што доминира турското население резултатите се позитивни“, пишува во соопштението на партијата.

Тие велат дека повеќе од јасно е дека вчерашниот референдум е успешен, а граѓаните го трасирале патот на Македонија кон НАТО и ЕУ.

„Партијата за Движење на Турците (ТХП) јасно и гласно ги повикува сите активни политички чинители на Македонија да ја почитуваат одлуката на мнозинството граѓани и да покажат зрелост и државнички карактер. Државните интереси треба да бидат над личните и партиските калкулации. Ние, како најголем политички субјект на Турците во Македонија и во следниот период со сите наши капацитети ќе се посветиме на евроатлантската интеграција“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Џафери не ја добил референдумската иницијатива за францускиот предлог: Ќе ви кажам кога ќе одговорам

Кристијан Ландов

Нема да има референдум, Џафери го одби Мицкоски

Ана Ололовска

Костовски: Референдумот е за личен спас на фотелјата на Мицкоски

Мицкоски: Ковачевски и Пендаровски да не опструираат преку Талат Џафери, референдум мора да има

Катерина Павлова-Николовска

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе иницијативата за собирање потписи за Референдум до Собранието

Катерина Павлова-Николовска