evropski parlament

Македонија

Европратеници бараат провокативното однесување на Бугарија кон Македонија да се внесе во извештајот за земјава

А1он
Европскиот парламент (ЕП) утре и задутре треба да гласа за годишниот извештај за Република Северна Македонија, кон кој групите на Зелените и Социјалистите во ЕП
Свет

Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

А1он
Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и на Тони Комин и Клара Понсати. Ова ќе овозможи продолжување на постапката
Свет

Фидес преговара со десничарите во Италија и Полска за формирање пaраламентарна група во ЕП

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска потврди дека неговата партија Фидес преговара со европските конзервативни политички сили, вклучувајќи го и италијанскиот популист Матео Салвини, за формирање
Македонија

Ќучук: Во Европскиот парламент усвоен извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ, откако е постигнат компромис

А1он
Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач
Свет

Европски парламент: Српската власт користи дезинформации против опозицијата

А1он
Во земји како Србија, во кои политиката е доминирана од една партија, дезинформациите и „лажните вести“ имаат тенденција да следат една „партиска линија“, да служат
Свет

ЕП го одобри буџетот на Европската Унија за 2021 година

А1он
Европскиот парламент денеска го одобри буџетот на Европската унија за следната година, во кој приходната страна изнесува 164,3 милијарди евра, додека расходниот дел е 166,1
Свет

ЕП ќе гласа за договорот за буџетот на ЕУ до 2027 година

А1он
Европскиот парламент денеска ќе расправа за договорот постигнат од Европскиот совет за буџетот на ЕУ до 2027 година, според агендата на последниот состанок на европратениците
Македонија

Групата на социјалисти и демократи во ЕП бара Борисов да ја повлече блокадата

А1он
Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со
Свет

Организаторот на „ковид оргијата“ вели дека не го познава унгарскиот европратеник

А1он
Новинарите од белгискиот дневен весник ДХ, кој го обелодени случајот со „ковид оргијата“ на која учествувал конзервативниот европратеник од партијата на Виктор Орбан, стапи во
Свет

Европратеник од партијата на Орбан поднесе оставка откако беше фатен на нелегална геј оргија во Брисел

А1он
Пратеник во Европскиот парламент од Унгарија и висок функционер на партијата Фидес на премиерот Виктор Орбан, денеска поднесе оставка на функцијата откако во петокот бил