makedonski jazik

Македонија

На универзитетот во Анкара почнуваат со работа нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик

А1он
Започнуваат со работа нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик на странски универзитет – на престижниот Анкарски универзитет во Турција информира Меѓународниот семинар
Македонија

(ВИДЕО) Бугарски професор: Македонскиот јазик е литературен и постои и пред 1945 година

Орце Костов
Професорот Александар Ќосев од универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Софија смета дека македонскиот јазик е литературен, а не бугарски дијалект и дека историјата на македонскиот
Култура

60 учесници на јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

А1он
Следната недела, во Охрид ќе започне јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“
Македонија

Османи: Унилатералната изјава за јазикот не е историски текст

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со португалскиот шеф на дипломатијата Жоао Гомеш Кравињо рече дека унилатералната изјава за македонскиот јазик која ја
Македонија

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов
Советот за македонски јазик при Владата на вонредната седница утрово само ги потврди позициите на Македонија во унилатералната изјава на МНР поднесена до ЕУ без
Македонија

Петиција за поддршка и потпишување на Прогласот за заштита на македонскиот јазик и книжевност и на македонистиката

А1он
По големиот интерес за поддршка и потпишување на Прогласот за заштита на македонскиот јазик и книжевност и на македонистиката, којшто вчера го објавија млади македонисти,
Македонија

Македонистот Јовица Темов до Османи: Каква врска имате како доктор со дијалектите?

Орце Костов
Лингвистот и професор Јовица Темов од велешката гимнанија на интернет објави дијалектна карта на македонскиот јазик со која ја демантира унилатералната декларација за јазикот на
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Македонскиот јазик е стандардизиран и кодифициран, не ја разбирам потребата на владата да го појаснува

А1он
„Пред овој настан баш бев во таква баш научна институција, го завршувавме семестарот и имав можност да разговарам со други научни работници и инженери, не
Македонија

Реакција на македонските лингвисти: Изјавата на МНР за македонскиот јазик е груб фалсификат на фактите

Орце Костов
Научните работници и лингвисти од МАНУ, Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Институтот за македонска литература, Институтот за фолклор
Македонија

Бугарските академици не попуштаат: Македонскиот јазик е „северномакедонски бугарски“

Орце Костов
Едностраната декларација на Бугарија за македонскиот јазик покажа дека нашата земја ја чекаат неизвесни пристапни преговори исполнети со сопки и по евентуалното внесување на македонските