ankara

Свет

„Анкара може да се повлече од НАТО за пет до шест месеци“: Турската патриотска партија започна кампања за повлекување од алијансата

А1он
Турција би можела да се повлече од НАТО за пет или шест месеци поради провокативни акции против Анкара, изјави заменик-претседателот на Турската патриотска партија, Етем
Македонија

На универзитетот во Анкара почнуваат со работа нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик

А1он
Започнуваат со работа нова македонистичка катедра и нов лекторат по македонски јазик на странски универзитет – на престижниот Анкарски универзитет во Турција информира Меѓународниот семинар
Свет

Германскиот амбасадор го нарече Ердоган „мал канализациски стаорец“, Анкара реагираше

А1он
Министерството за надворешни работи на Турција го повика на средба германскиот амбасадор во Анкара  поради неодамнешната изјава на потпретседателот на Бундестагот и Партијата на слободата
Свет

Чавушоглу: Анкара е за укинување на правото на вето во Советот за безбедност на Обединети нации

А1он
Анкара се залага за укинување на правото на вето во Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу
Свет

Анкара ќе го информира НАТО за провокации од грчка страна

А1он
Турција ќе го информира НАТО „за провокациите на грчката страна со употреба на противвоздушни ракетни системи С-300 во регионите на Егејот и Средоземното Море“, го
Македонија

Меѓународниот семинар за македонски јазик при УКИМ работи на отворање лекторат во Анкара

А1он
Во годината кога се одбележуваат 100 години од раѓањето на кодификаторот на македонскиот стандарден јазик Блаже Конески, Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура
Регион

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

А1он
Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Анкара соопшти дека привремено ќе ја прекине работата на сите служби во Турција, поради веродостојни извештаи за потенцијални терористички
Свет

Анкара погодена од песочна бура, шестмина повредени

А1он
Шест лица се полесно повредени денеска во Анкара, која беше погодена од ретка песочна бура, пренесува турскиот весник Хуриет. Песочната бура ги погоди окрузите Олатли
Регион

Aнкара бара американски ракетни системи од типот „Патриот“

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека официјална Анкара побарала од САД да испратат ракетни системи „Патриот“ за поддршка на Турција во