brodovi

Регион

Драматично во Хрватска: Пожар зафати пет бродови, има и повредени

А1он
Едно лице е повредено во пожар во Мали Лошињ кој зафатил пет бродови, од кои три целосно изгореa. Пожарот се случил вчера попладне, а повредениот
Свет

Украина: На Путин му останаа само седум бродови на Црното Море

А1он
На Владимир Путин му останаа само седум бродови во Црното Море, соопшти Украинската оперативна команда Југ, формација на украинските копнени сили која оперира во јужниот
Економија

Шест бродови со жито ги напуштија пристаништата во Украина откако Русија повторно се приклучи на договорот

А1он
Шест бродови натоварени со жито денеска ги напуштија украинските пристаништа. Тоа се случува еден ден откако Русија се врати на договорот за дозволување извоз преку
Свет

Бродовите на „Маерск“ ќе пловат побавно за да заштедат гориво

А1он
Данскиот логистички гигант „Маерск“ најави дека во иднина неговите контејнерски бродови ќе пловат побавно за да заштедат од скапото гориво, што е промена од пандемиската
Свет

Руската Црноморска флота назначи нов командант

А1он
Руската Црноморска флота, вкотвена во пристаништата на анектираниот полуостров Крим, назначи нов командант, јавија денеска руски медиуми, повикувајќи се на информирани извори, по бројните експлозии
Регион

Од украинските пристаништа испловиле три брода со пченка

А1он
Два брода од Турција и еден од Бугарија испловија од украинските пристаништа, изјави шефот на рускиот Национален центар за управување со одбраната, Михаил Мизинцев. „Како
Свет

Осигурителите го зголемија просторот на ризични области во Црното и Азовското Море

А1он
Лондонскиот поморски осигурителен пазар го прошири просторот со висок ризик во Црното и Азовското Море поради интензивирањето на руската инвазија на Украина, која ја загрозува
Свет

Судир на два брода во Балтичко Море, во тек е спасувачка операција

А1он
Два товарни брода се судрија во Балтичкото Море меѓу данскиот остров Борнхолм и јужниот шведски град Истад, јавија денеска шведските медиуми, повикувајќи се на шведската
Свет

Во Егејското Море пронајдени остатоци од 58 потопени бродови

Археолози во Грција пронајдоа остатоци од 58 потопени бродови со многу антиквитети, што претставува најголемо откритие во Егејското Море. Остатоците од бродовите се пронајдени во