brod

Регион

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

А1он
Седуммина Полјаци за време на орканска бура и огромни бранови биле спасени од екипажот на пристанишната капетанија во Шибеник. Силниот ветер и големите бранови го
Регион

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он
Капетанот и неговиот помошник од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во бугарските територијални води од Црно море, се притворени на 72 часа, јави
Свет

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

А1он
Најмалку 57 лица денеска се удавија во Средоземно море откако нивниот брод се преврте крај крајбрежниот либиски град Кумс, соопшти Меѓународната организација за миграција на
Свет

По 12 дена изгаснат пожарот на сингапурскиот брод-контејнер во водите кај Шри Ланка

А1он
Пожарникарите денеска, после 12 дена исцрпувачка борба со огнот, успеаја да го изгаснат пожарот на бродот- контејнер во водите кај Шри Ланка. Судот на капетанот
Свет

На холандски товарен брод му се заканува потонување, екипажот беше евакуиран

А1он
Екипажот на холандски товарен брод вчера беше евакуиран од бурното невреме во близина на норвешкиот брег, соопштија денеска локалните власти, додека бродот останал да плови
Свет

Капетанот и екипажот на бродот што го затна Суецкиот Канал може да одат во затвор

А1он
Поради неколкудневната блокада на Суецкиот Канал со бродот „Евер Гивен“ во Суецкиот канал и блокирањето на меѓународниот сообраќај низ него, на индискиот екипаж и капетанот
Свет

ВИДЕО: Бавно оди извлекувањето на бродот од Суецкиот канал, Русија нуди помош

А1он
Рускиот амбасадор во Египет ѝ понуди на египетската влада „секаква можна помош“ за деблокирање на Суецкиот канал, кој е блокиран од товарен брод со контејнери
Свет

ВИДЕО: Расте нервозата во Суецкиот канал, над 300 брода чекаат да поминат

А1он
Шефот на египетската служба за управување со Суецкиот Канал денеска изјави дека силниот ветер не е главната причина за заглавувањето на товарниот брод „Евер гивен“