brod

Свет

Браун: Повикот за помош спаси многу човечки животи во Балтимор

А1он
Бродот со контејнери кој среде ноќ удри во мостот во Балтимор беше претходно онеспособен, но навременото предупредување на екипажот ги спаси животите на луѓето на
Свет

Вооружени мажи киднапираа брод кај Сомалија, судбината на екипажот е непозната

А1он
Вооружени напаѓачи запленија бродот во близина на Сомалија и бродот сега е под нивна контрола, соопштија во вторникот британската агенција за поморска безбедност и компанија
Свет

Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

А1он
Хутите во Јемен тврдат дека нападнале и погодиле американски трговски брод во Црвеното Море. Тие велат дека го нападнале бродот KOI. Фирмата за поморска безбедност
Регион

(ВИДЕО) Ветерот за малку ќе превртеше крузер во Которскиот залив

А1он
Крузерот Амадеа, кој е во сопственост на германска компанија, го привлече вниманието на локалното население кога утринава за малку ќе се превртеше додека пловел во
Свет

(ВИДЕО) Гори товарен брод со 3.000 автомобили: Има мртви, неколкумина се повредени

А1он
Едно лице загина, а неколку други се повредени во пожар што избувна на товарен брод северно од холандските западнофризиски острови, соопшти холандската крајбрежна стража. Nog
Регион

Затвор за газдата и капетанот на „Атлантија“ на кој почина италијански турист, а две деца едвај се спасија

А1он
Сопственикот на едрилицата Атлантија, Зоран Баук е осуден на две години затвор, а на иста казна е осуден и капетанот на бродот Јерко Марасовиќ. Станува
Свет

Повеќе луѓе се повредени откако голем брод се навали во пристаништето во Единбург

А1он
Повеќе луѓе се повредени откако голем брод се се навали на десната страна на пристаништето во Единбург, пишува Sky News. Голема спасувачка операција е во
Свет

Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

А1он
Хуманитарната помош од грчките граѓани собрана во општините во Грција, денеска со брод од атинското пристаниште Пиреас заминува за Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.