brod

Свет

Брод се насука на фински остров, патниците не се загрозени

А1он
Патнички брод со повеќе од 400 лица се насука денеска на финските острови Аланд во Балтичкото Море, а патниците не се животно загрозени. Финската крајбрежна
Свет

Најмалку 45 мигранти загинаа кај Либија во најтешкиот бродолом оваа година

А1он
Најмалку 45 мигранти и бегалци загинаа ова недела во близина на Либија во најтешкиот бродолом оваа година, соопштија Обединети нации. Во заедничкото соопштение на Агенцијата
Регион

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он
Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“, кој според официјална Атина, се наоѓаше во грчкиот континентален гребен, доцна синоќа го напушти, се упати североисточно, но
Регион

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он
Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ доцна синоќа го промени правецот и плови североисточно, без да е познато дали се враќа кон пристаништето во
Свет

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он
Бродот болница на американската морнарица закотвен во пристаништето на Њујорк ќе почне да прима пациенти во понеделник, јави денеска Си-Ен-Ен. Ќе се примаат пациенти кои
Регион

Турски истражувачки брод навлегол во грчкиот континентален гребен

А1он
Турскиот истражувачки брод „Орук Реис“ утрово навлегол во грчкиот континентален гребен, движејќи се западно и вон претходно најавениот план, објавија грчките медиуми, кои коментираат дека
Свет

Спасувачкиот брод, кој една недела е заглавен во Медитеранот, спаси уште 39 мигранти

А1он
Спасувачкиот брод „Опен армс“, кој веќе една седмица чека во Средоземното Море да се пронајде пристаниште каде ќе ги истовари 121 мигрант спасени на отворено
Свет

Мароканската морнарица пукаше кон брод со мигранти

Едно 16-годишно момче е повредено откако мароканската воена морнарица отвори оган при пресретнувањето на брод со марокански мигранти, јави телевизискиот канал „2М“. – Моторен чамец,