brod

Свет

Уште четири бродови со житарици ја напуштија Украина

А1он
Уште четири бродови натоварени со житарици испловија од Украина, соопшти турското Министерство за одбрана. Испораките на житарици од украински пристаништа продолжуваат според плановите, додаваат оттаму,
Свет

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи

А1он
Бродот „Разони“ со украинско жито што плови под знамето на Сиера Леоне утре ќе пристигне во либанското пристаниште Триполи, јави весникот „Ал Акбар“, повикувајќи се
Свет

Украина: „Неприфатливо“ е пуштањето на Турција на рускиот брод со украдено украинско жито

А1он
Турција дозволи руски брод да го напушти пристаништето, задржан пред неколку дена, поради сомнение дека носи украдено украинско жито. Украинското Министерство за надворешни работи потегот
Свет

САД: Рускиот брод „Москва“ се уште гори

А1он
Оштетениот руски воен брод „Москва“ се уште се бори со пожарот, изјави неименуван американски официјален претставник, пренесува Си-Ен-Ен. Се верува дека бродот претрпел значителна штета
Регион

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

А1он
Седуммина Полјаци за време на орканска бура и огромни бранови биле спасени од екипажот на пристанишната капетанија во Шибеник. Силниот ветер и големите бранови го
Регион

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он
Капетанот и неговиот помошник од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во бугарските територијални води од Црно море, се притворени на 72 часа, јави
Свет

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

А1он
Најмалку 57 лица денеска се удавија во Средоземно море откако нивниот брод се преврте крај крајбрежниот либиски град Кумс, соопшти Меѓународната организација за миграција на