pat

Економија

Македонија и Косово заеднички ќе го градат тунелот на новиот патен правец Тетово-Призрен

Орце Костов
Заменик министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи и министерот за животна средина, просторно планирање и инфраструктура на Република Косово, Либурн Алиу, го потпишаа Договорот
Македонија

Бочварски за патот Кичево-Охрид: Се што ќе направиме ќе биде согласно насоките од експертите

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски очекува денеска до Јавното претпијатие за државни патишта да биде испратен извештајот за патот Кичево-Охрид, по што ќе
Македонија

Десет години за 4,4 километри: Патот Водно-Сопиште изграден чека „амин“ од институциите

Десет години откако почна изградбата, направениот пат кој води од Водно кон Сопиште никако да биде пуштен во употреба. Поради блокадите од двете страни на
Македонија

По магистралата Кичево-Гостивар сообраќајот се одвива забавено

А1он
Бранот на туристи и посетители кои се враќаат од Охрид, Струга и Маврово овој викенд, предизвика забавено движење на возилата на десетина километри пред Гостивар.
Македонија

Автомобил излета од пат на Скопска Црна Гора и заврши во амбис, тројца се тешко повредени

А1он
Три лица се тешко повредени и се пренесени во болница, откако автомобил „голф“ падна во провалија на патот помеѓу скопските села Бродец и Танушевци. Возило
Економија

Бесими: Целосно обезбедени средства за реализација на автопатската делница од Коридорот 8, Букојчани – Кичево

А1он
Се обезбедуваат средства за реализација на проектот за изградба на патната инфраструктура од Коридорот 8. Денеска министерот за финансии, Фатмир Бесими и директорот на Канцеларијата
Македонија

До октомври готова делницата од клучката кај рудникот Бучим до Радовиш на експресниот пат

А1он
Делницата на експресниот пат Штип-Радовиш од клучката кај рудникот Бучим до влезот на Радовиш комплетно ќе се изгради за неколку денови, односно до почетокот на
Видео Македонија

ВИДЕО: Патот кон скопското село Бродец претворен во лизгалница

Кристијан Ландов
Патот кон скопското село Бродец претворено во огромна лизгалница, по минусните температури од ноќеска и снегот кој врнеше изминатите денови. Натапкан снег и замрзнат асфалт