bucim

Македонија

„Бучим“ ги отфрла наводите за перење пари и корупција, групацијата вклучена во борбата против корупција

„Солвеј инвестмент груп“, сопствениците на рудникот „Бучим“ во Македонија, тврдат дека нивната групација е цел на дезинформации во интернационалните медиуми по објавите дека во периодот
Македонија

Сопствениците на „Бучим“ дел од меѓународен скандал за перење пари, 1,9 милијарда долари преместени во сомнителни фондови

Маја Илиевска-Пачемска
Компанијата „Солвеј инвестмент груп“, сопственик на рудникот „Бучим“ кај нас, е дел од меѓународен скандал за перење пари за кој веќе две недели објавуваат повеќе
Македонија

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

А1он
Советот на Општина Радовиш на вчерашната вонредна седница донесе одлука денешниот ден да се прогласи за ден на жалост заради трагично загинатите двајца алпинисти, Зоран
Македонија

Мајсторски и Станишков се алпинистите кои загинаа кај Бучим, Македонската алпинистичка федерација во жалост

А1он
Од Македонската алпинистичка федерација објавија фотографија од загинатиот алпинист Зоран Мајсторски и споделија дека со неверување ја примиле информацијата за несреќата во еден од силосите
Македонија

Трагедија во рудникот „Бучим“, загинаа две млади лица кои биле ангажирани од алпинистички клуб

Кристијан Ландов
Две млади лица загинаа во рудникот „Бучим“. Трагедијата се случи денес претпладне кога двајцата радовишани чистеле високо недостапни силоси, работа која ја извршувале како надворешни
Македонија

До октомври готова делницата од клучката кај рудникот Бучим до Радовиш на експресниот пат

А1он
Делницата на експресниот пат Штип-Радовиш од клучката кај рудникот Бучим до влезот на Радовиш комплетно ќе се изгради за неколку денови, односно до почетокот на