Мајсторски и Станишков се алпинистите кои загинаа кај Бучим, Македонската алпинистичка федерација во жалост

Од:

Од Македонската алпинистичка федерација објавија фотографија од загинатиот алпинист Зоран Мајсторски и споделија дека со неверување ја примиле информацијата за несреќата во еден од силосите на рудникот „Бучим“.

„Со длабока жал споделуваме дека смртно настрадани во несреќата се алпинистот Зоран Мајсторски и Драган Станишков од Радовиш. Искрено сочувствуваме со фамилиите на двајцата.

Зоран Мајсторски беше еден од столбовите на Македонскиот алпинизам кој остави значителен алпинистички траг. Алпинистите од МАФ и алпинистичката заедница остануваат без драгоцен другар и непроценлив алпинистички потенцијал. Зоран Мајсторски вечно ќе остане запаметен преку неговите искачувања“, напишаа на Фејсбук од МАФ.

Би можело да ве интересира

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана Студија за влијание врз животната средина неопходно е да се донесе одлука за спојување на концесиите

А1он

Од рудник за бакар до позелена иднина: Животно патување на еден геолог

Катерина Ѓуровски

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Тројца рудари се затруени во јама во рудник во село Добрево

Бројот на жртвите од несреќата во рудникот во Кина се искачи на четири, 49 се водат за исчезнати

Рударска несреќа во Кина: Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 50 се водат како исчезнати