rudnik

Свет

Најмалку 19 загинати во одрон на карпи во рудник за мермер во Пакистан

А1он
Најмалку 19 работници загинаа, а голем број други се повредени при одрон на карпа во рудник за мермер во северозападен Пакистан, соопштија денеска локалните власти,
Македонија

Спречувањето на изградбата на рудникот Иловица – пример за остварување на еколошката правда

А1он
Република Северна Македонија, како земја која планира да биде идна членка на ЕУ, треба да ги постигне европските стандарди за заштита на животната средина, да
Македонија

Опожарени неколку десетици метри трака за пренос на јаловина во „Суводол“

А1он
Во петокот утрото во рудникот „Суводол“ во РЕК Битола изби пожар на трака за пренос на јаловина. Причина за пожарот е пролизгување на погонски барабан
Македонија

Раскинувањето на Договорот за Казандол законито пресуди Управниот суд

А1он
Раскинувањето на Договорот за Казандол од страна на Владата според Уставниот суд, е законито. Судот донесе пресуда во корист на Владата во врска со рудникот
Македонија

Активистите се мобилизираат за војна против отворање на рудникот „Иловица-Штука“

А1он
Многуте протести, трибини, дебати и притисок на месното население од Струмичкиот Регион во близина на селата Иловица и Штука против отворањето на рудникот за бакар
Свет

Спасувачките екипи ги извадија телата на загинатите рудари во Кина

А1он
Спасувачките екипи извадија 21 тело од рудникот во кинеската провинција Шандонг. Кинеската агенција Ксинхуа објави дека последното тело било извлечено во понеделникот попладне, објави АП.