rudnik

Свет

Бројот на жртвите од несреќата во рудникот во Кина се искачи на четири, 49 се водат за исчезнати

А1он
Најмалку четири лица загинаа, шест се повредени, а 49 се водат за исчезнати во големиот уривање на рудник за јаглен во северна Кина во средата,
Свет

Рударска несреќа во Кина: Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 50 се водат како исчезнати

А1он
Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 50 се водат како исчезнати по уривање на рудник во јужна Кина. Кинескиот претседател Си Џинпинг нареди мисија
Свет

Продолжува операцијата за спасување на рударите затрупани во рудник за злато во Кина

А1он
Продолжува операцијата за спасување на 18 рудари кои беа затрупани во рудник за злато во автономната област Ксинџијанг Ујгур во северозападна Кина. Како што јави
Свет

Експлозија во рудник во Казахстан, најмалку пет лица загинаа

А1он
Најмалку пет лица загинаа, а четворица се повредени во експлозија во рудник за јаглен во централен Казахстан, соопшти Министерството за вонредни ситуации. Несреќата се случила
Регион

Несреќа во рудник во Словенија, повредени 12 рудари

А1он
Дванаесет рудари се повредени при уривање на окното во рудникот за јаглен Велење во Словенија, соопшти денеска компанијата Премоговник Велење. Според извршниот директор на компанијата
Свет

Талибанците објавија два тендери за развој на рудни наоѓалишта во Авганистан

А1он
Министерството за рудници и нафта на авганистанската талибанска влада објави два тендери за разработка на големи наоѓалишта на минерали, јави телевизијата Ал-Мајадин. Министерството очекува да
Свет

Руски Нордголд затвора рудник за злато во Буркина Фасо

А1он
Руската компанија Нордголд денеска соопшти дека го затвора рудникот за злато Тапарко во Буркина Фасо поради, како што наведува, „виша сила“, наведувајќи дека безбедносната ситуација
Свет

Во експлозија во илегален рудник за злато во Буркина Фасо загинаа најмалку 63 лица

А1он
Најмалку 63 луѓе загинаа, а околу 40 се повредени во вчерашната експлозија во илегален рудник за злато во југозападниот дел на Буркина Фасо, соопшти државната
Свет

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

А1он
Бројот на загинати во несреќата во сибирскиот рудник денеска се зголеми на 52, пренесоа руските новински агенции, повикувајќи се на итните служби. – Според прелиминарните