rudnik

Македонија

Мајсторски и Станишков се алпинистите кои загинаа кај Бучим, Македонската алпинистичка федерација во жалост

А1он
Од Македонската алпинистичка федерација објавија фотографија од загинатиот алпинист Зоран Мајсторски и споделија дека со неверување ја примиле информацијата за несреќата во еден од силосите
Македонија

Трагедија во рудникот „Бучим“, загинаа две млади лица кои биле ангажирани од алпинистички клуб

Кристијан Ландов
Две млади лица загинаа во рудникот „Бучим“. Трагедијата се случи денес претпладне кога двајцата радовишани чистеле високо недостапни силоси, работа која ја извршувале како надворешни
Регион

Рудникот во Перник одбележува 130 години постоење и индустријализација во Бугарија

А1он
Рудникот во Перник денеска прославува 130 години постоење. Празникот ќе се прослави со голема прослава пред зградата на Дирекцијата за рударство во центарот на градот.
Свет

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

А1он
Шеснаесет лица ги загубија животите како резултат на труење со јаглерод моноксид во рудник за јаглен во југозападна Кина, соопштија кинеските власти. Кинеската државна новинска
Свет

Најмалку 19 загинати во одрон на карпи во рудник за мермер во Пакистан

А1он
Најмалку 19 работници загинаа, а голем број други се повредени при одрон на карпа во рудник за мермер во северозападен Пакистан, соопштија денеска локалните власти,
Македонија

Спречувањето на изградбата на рудникот Иловица – пример за остварување на еколошката правда

А1он
Република Северна Македонија, како земја која планира да биде идна членка на ЕУ, треба да ги постигне европските стандарди за заштита на животната средина, да
Македонија

Опожарени неколку десетици метри трака за пренос на јаловина во „Суводол“

А1он
Во петокот утрото во рудникот „Суводол“ во РЕК Битола изби пожар на трака за пренос на јаловина. Причина за пожарот е пролизгување на погонски барабан
Македонија

Раскинувањето на Договорот за Казандол законито пресуди Управниот суд

А1он
Раскинувањето на Договорот за Казандол од страна на Владата според Уставниот суд, е законито. Судот донесе пресуда во корист на Владата во врска со рудникот