suvodol

Македонија

ЕСМ: Се истражуваат причините за несреќата во која загина работникот во Суводол

А1он
Во врска со трагичниот настан во рудникот за јаглен Суводол, во кој животот го загуби работник Вецко Костадиновски, извршувајќи ги редовните работни задачи, денеска итен
Видео Македонија

ВИДЕО: Под вода рудниците за јаглен во РЕК Битола

А1он
Обилните врнежи од дожд во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во Рудникот Суводол на РЕК Битола. Ископот и транспортот на јаглен во моментов
Македонија

Опожарени неколку десетици метри трака за пренос на јаловина во „Суводол“

А1он
Во петокот утрото во рудникот „Суводол“ во РЕК Битола изби пожар на трака за пренос на јаловина. Причина за пожарот е пролизгување на погонски барабан