poplava

Свет

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он
Бројот на загинати од овонеделните обилни дождови во Јужноафриканската република достигна 395, при што властите се загрижени дека бројките може да се зголемат поради големиот
Свет

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он
Најмалку 45 лица загинаа во поплавите и лизгањето на земјиштето по дождовите кои ги погодија јужноафриканскиот пристанишен град Дурбан и провинцијата КваЗулу-Натал, соопштија денеска локалните
Uncategorized

Се полави кочанско училиште, протекол покривот што се реконструира

А1он
Десетина училници и кабинети, помошни простории и холовите на два ката од СОУ „Гошо Викентиев“ се поплавени по протекувањето на кровната конструкција што се реконструира.
Македонија

Водата се повлекува од поплавеното подрачје во Општина Босилово, се утврдува штетата

А1он
Водата полека се повлекува од триесетината објекти и голема површина земјиште кои од вчера се под вода на влезот во селото Турново, во Општина Босилово.
Свет

Најмалку две лица загинаа во поплавите во Шпанија, повеќе од 50 се евакуирани

А1он
Најмалку две лица загинаа во поплавите во северна Шпанија, а повеќе од 50 се евакуирани од погодените области, соопштија денеска властите. За смртта на две
Македонија

Се излееја реките во Општина Босилово, под вода неколку објекти, дваесетина куќи и ниви

А1он
Триесетина објекти и голема површина земјиште се под вода на влезот во селото Турново, во Општина Босилово, каде се излееја реките Струмица и Турија. Водата
Македонија

Треска се излеа кај Македонски Брод, силните врнежи ги оштетија и патиштата до повеќе села во Поречијата

А1он
Надојдените води на Треска, по вчерашните интензивни врнежи од дожд ,предизвикаа излевање на реката во селата Лисичани, Вранештица и Пласница, а во текот на денот
Регион

Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

А1он
Забрана за сообраќај на автомобили и јавен превоз од еден часот по полноќ до осум часот наутро на два булевари во Атина, затворени државните служби,
Регион

Алармантна состојба во Грција, поради невремето утре затворени училиштата во Атина и Халкидики

А1он
Не постои сомнеж дека се соочуваме со опасна временска појава, рече министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис во изјавата за