poplava

Македонија

ВИДЕО: Канализација ја поплави Кисела Вода, пукна главната цевка на градилиште за нова десеткатница

Маја Илиевска-Пачемска
Фекалии од цело Пржино се излеваат од градилиште за нова десеткатница на улицата „Дренак“ во населбата Кисела Вода. Изведувачот попладнево ја пукнал главната канализациона цевка,
Македонија

Обилните врнежи предизвикаа поплавување на земјоделски површини и куќи, следува постуден период

А1он
Обилните врнежи од дожд предизвикаа зголемување на водостојот на реките, а наместа тие се излеаја од своите корита. Поради одрони, во прекин беше и сообраќајот
Регион

ВИДЕО: Поплави во Албанија, војската им помага на евакуираните

А1он
Албанската војска ги снабдува со храна и вода домаќинствата во северозападниот дел на Албанија, кои се изолирани поради поплавите предизвикани од поројните дождови. Засега нема
Регион

Бебе е третата жртва од поплавите на грчкиот остров Евија

А1он
Се зголемува бројот на загинати во поплавите што го зафатија грчкиот остров Евија, а осум месечно бебе е третата жртва, додека пак Противпожарната служба на
Македонија

ВИДЕО: Невреме во Скопје, улиците поплавени

А1он
Невремето со силен дожд кое вечерва го зафати Скопје, ги поплави градските улици и булевари и предизвика големи потешкотии во сообраќајот. На снимка од населбата
Македонија

Се санира состојбата во рудниците во РЕК Битола по поплавите, велат надлежните

А1он
Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола по елементарната непогода и поплавите кои се случија на откопните полиња за јаглен предизвикани од обилните врнежи
Македонија

По невремето, поплава во Долни Подлог, жителите бараат помош

Искра Манојлоска
Кочанското село Долни Подлог е најтешко погодено од синоќешното невреме, улиците и дворовите на куќите се поплавени. Тимот на Градскиот фудбалски клуб Осогово е на
Видео Македонија

ВИДЕО: Под вода рудниците за јаглен во РЕК Битола

А1он
Обилните врнежи од дожд во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во Рудникот Суводол на РЕК Битола. Ископот и транспортот на јаглен во моментов