novinar

Регион

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

А1он
На Роман Перл, руско-израелски хонорарен новинар ангажиран во заедничкиот проект на Гласот на Америка и Радио Слободна Европа „Актуелности“, му беше забранет влез во Србија
Uncategorized

Почина американскиот новинар кој седум години беше заложник во либанската граѓанска војна

А1он
Американскиот новинар Тери Андерсон, кој беше заложник речиси седум години за време на граѓанската војна во Либан, почина на 76-годишна возраст. Андерсон беше главен дописник
Свет

Руска армија: Новинар на агенцијата Риа Новости е убиен на југот на Украина

Орце Костов
Рускиот новинар на новинската агенција Риа Новости Ростислав Журавлев е убиен во украинското гранатирање на регионот Запорожје на југот на Украина, соопшти руската армија. „Единиците
Свет

Новинар убиен на плажа: Директорот на мексикански портал е втора жртва од медиумите во таа земја за седум дена

А1он
Мексикански новинар е убиен вчера во Акапулко, познато мексиканско одморалиште на брегот на Тихиот Океан. Ова го соопшти регионалното обвинителство кое го потврди убиството на
Македонија

Новинар и портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде главен уредник на телевизијата на владиката Петар

Орце Костов
Новинарот и поранешен советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Битола, Благој Шаклевски ќе биде главен уредник на новата телевизија чиј сопственик е владиката Петар. Шаклевски долги
Македонија

(ВИДЕО) Артан Груби кон новинар: Да ми се извиниш затоа што забега

Орце Костов
Вицепремиерот Артан Груби на прес-конференцијата по повод потпишувањето на договорот помеѓу конзорциумот „Бехтел и Енка“ со Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за изградба на
Свет

Американски новинар почина на стадионот за време на натпреварот Аргентина – Холандија

А1он
Американскиот новинар Грант Вол (48) почина во петокот за време на четвртфиналето на Светското првенство во Катар додека известуваше од натпреварот помеѓу Аргентина и Холандија
Спорт

Коментатор добил отказ дека го спомнал Хакан Шукур

А1он
Коментатор на турската државна телевизија, ТРТ, добил отказ на полувремето од натпреварот Мароко-Канада. Во текот на првиот дел коментаторот го спомнал името на Хакан Шукур,
Свет

Поранешниот новинар Иван Сафронов во Русија осуден на 22 години затвор за „велепредавство“

А1он
Градскиот суд на Москва денеска го осуди поранешниот новинар Иван Сафронов, одличен познавач на воените прашања, на 22 години затвор за „велепредавство“. Сафронов (22), кој