novinar

Регион

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото во Варна

А1он
Новинарот од Варна Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во канал близу Аспарухово, додека работел на сторија за еколошкото загадување на крајбрежјето.
Свет

Саудиска Арабија ќе им исплати милионска компензација на децата на Кашоги

А1он
Според Вашингтон пост, децата на убиениот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги добија куќи од милиони долари и пет цифрени месечни исплати како компензација за убиството на
Свет

Ослободен приведениот американски новинар во Венецуела

А1он
Властите во Венецуеала го ослободија американскиот нивинар Коди Ведл и неговиот соработник откако повеќе од 12 часа поминаа во притвор. Безбедносните сили во Венецела вчера
Регион

Владејачката партија во Турција ветува откривање детали за исчезнатиот саудиски новинар, полицијата смета дека е убиен

Турција ќе открие детали за исчезнувањето на познатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, соопшти денеска владејачката Партија на правдата и развојот. – Состојбата на исчезнатиот новинар,
Регион

Словачко обвинителство: Убиство на новинарот и неговата свршеница било нарачано за 70.000 евра

Вкупно 70.000 евра биле предвидени за нарачаното убиство на словачкиот истражувачки новинар Јан Куцијак и неговата свршеница оваа година, информира денеска специјален обвинител, кој побарал
Свет

Рускиот новинар раскажа како било исценирано неговото убиство во Киев

Рускиот новинар, Аркадиј Бабченко изнесе детали за тоа како било исценирано неговото убиство во Киев, наведувајќи дека користел свинска крв и шминка. Бабченко изјави дека
Македонија

ВИДЕО: Новинар на Сител во физичка пресметка со обезбедувањето по фрлањето на крстот

А1он
Во обид да земе изјава по фрлањето на крстот, новинарот на Сител Александар Спасовски – Сарма влезе во физичка пресметка со обезбедувањето кое не му
Македонија

Почина Владо Ѓорчев, новинар во агенцијата Мета

А1он
Утрово почина Владо Ѓорчев, новинар во агенцијата Мета, поранешен новинар и уредник во повеќе печатени и елекртронски изданија. Ѓорчев работеше во неколку медиуми, меѓу кои
Видео Македонија

(ВИДЕО) Новинарот Беловски по нападот: Виде дека сме од Телма и ме удри од назад со тупаница

А1он
Штотуку излегов од полициската станица Беко каде заедно со лицето кое ме нападна дадовме изјава. Од она што можам да кажам во кратки црти е