televizija

Свет

„Репортери без граници“ објави сателитски пренос на независни ТВ вести во Русија

А1он
Меѓународната организација „Репортери без граници“ (РСФ) објави дека „во следните недели“ ќе започне сателитско емитување на независни ТВ вести во Русија во борбата против тамошната
Магазин

ВИДЕО: Познатата водителка ги бришеше солзите на сред вести, не можеше да престане да се смее

А1он
Сузане Даубнер, познатата германска телевизиска водителка, вработена во АРД и личноста која го претставува „Тагесшау“ веќе 24 години, во средата доживеа тежок напад на смеење
Македонија

Новинар и портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде главен уредник на телевизијата на владиката Петар

Орце Костов
Новинарот и поранешен советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Битола, Благој Шаклевски ќе биде главен уредник на новата телевизија чиј сопственик е владиката Петар. Шаклевски долги
Магазин

(ВИДЕО) На водителка не и го исклучија микрофонот за време на реклами, таа урла и се расправа со екипата

А1он
Деновиве на интернет кружи снимка направена за време на ТВ реклами на една српска телевизија Додека се пуштале рекламите, тонските мајстори „заборавиле“ да го исклучат
Македонија

Препорака до радиодифузерите најдоцна до 31 декември да воведат коментирање на македонски и на албански јазик

А1он
Владата донесе препорака до спортските канали, најдоцна до крајот на годинава да воведат коментирање на спортските натпревари на македонски и на албански јазик. „На оваа
Македонија

Владата ѝ наложи на АЕК да бара чаре за македонски и албански коментар на Спортклуб и Арена Спорт

А1он
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за овозможување содржина и емитување на македонски/албански јазик на телевизиските канали Спорт Клуб и Арена Спорт
Македонија

Операторите од понеделник на полноќ нема да реемитуваат ТВ канали

А1он
Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, денеска донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2
Магазин

(ВИДЕО) Репортер во Сирија не знаеше дека е во живо во програма, па се посрамоти

А1он
Репортерот на американската телевизија MSNBC не беше свесен дека преносот во живо веќе е започнат па реши набрзина да ја поправи својата фризура. Мет Бредли
Свет

Емисија за насилство и сиромаштија во ОАЕ тргната од програма

А1он
По само шест емитувања, надлежните во Обединетите Арапски Емирати ја укинаа емисијата за насилство, сиромаштија, странци и трговија со луѓе на државната телевизија СБЦ. Причините
Македонија

„Канал 5+“ замина во историјата – АВМУ ѝ ја одзеде дозволата за работа

А1он
Поради неплатен годишен надомест за дозвола за телевизиско емитување во законски утврдениот рок, 30 дена од денот на приемот на фактурата, Агенцијата за аудио и