vladika Petar

Македонија

Митрополит Петар: Со изборот на Порфириј за патријарх на СПЦ очекуваме решавање на статусот на МПЦ

А1он
Очекуваме конечно решавање на статусот на нашата Македонска православна црква, односно добивање автокефалност од Вселенската патријаршија, изјави митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г. Петар коментирајќи
Македонија

Владиката Петар контра медицинарите за „лажичката“: Умреле луѓе што не се причестиле

Досега немало случај верник да се зарази или почине од причеста, а умреле луѓе зошто не се причестиле и што не се излекувале, вели владиката
Видео Македонија

(ВИДЕО) Владиката Петар: Не се луксузираме, возилата не вредат ниту 10 илјади евра

А1он
Ниту се луксузираме ниту возиме скапи џипови, тврди митрополитот преспанско-пелагониски, г. Петар. Тој вели дека не се основани обвинувањата во јавноста оти свештениците живеат на
Македонија

ВИДЕО: Владиката Петар пееше за „проклетите шпиони“

А1он
По повод 115 годишнината од загинувањето на војводата Методија Патчев, пелагониски-преспанскиот владика Петар и градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески положија цвеќе во прилепското Кадино Село,
Македонија

Владиката Петар бил уапсен за кражба и за лажно сведочење, тврди австралиската полиција

А1он
Австралиската полиција за „Мета“ потврди дека минатата недела во Мелбурн го уапсила и го испрашала надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, владиката Петар, во рамки на