vladika Petar

Македонија

Новинар и портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде главен уредник на телевизијата на владиката Петар

Орце Костов
Новинарот и поранешен советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Битола, Благој Шаклевски ќе биде главен уредник на новата телевизија чиј сопственик е владиката Петар. Шаклевски долги
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Кој му даде на Владиката концесија за телевизија да ги „забавува“ граѓаните со опасна, погубна и отровна идеологија против жените?

А1он
„Платформата за родова еднаквост, независна и неформална мрежа на македонски граѓански организации за женски права составена од 28 организации и мрежи кои здружено делуваат во
Македонија

(ВИДЕО) Владиката Петар жестоко ја нападна родовата еднаквост: Опасна, погубна и отровна идеологија

А1он
Митрополитот Преспанско-пелагониски, Владиката Петар во Велигденското послание жестоко го нападна феминизмот и рече дека родовата еднаквост е изопачена. Тој смета дека пред појавата на ова
Македонија

Владиката Петар отвора телевизија, ќе емитува квизови, вести и спорт во следните девет години

Орце Костов
Музика, квизови, вести, документарци, дебатни емисии и спортска програма во следните девет години ќе може да емитува новата локална телевизија на владиката Петар која во
Македонија

Митрополит Петар: Со изборот на Порфириј за патријарх на СПЦ очекуваме решавање на статусот на МПЦ

А1он
Очекуваме конечно решавање на статусот на нашата Македонска православна црква, односно добивање автокефалност од Вселенската патријаршија, изјави митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г. Петар коментирајќи
Македонија

Владиката Петар контра медицинарите за „лажичката“: Умреле луѓе што не се причестиле

Досега немало случај верник да се зарази или почине од причеста, а умреле луѓе зошто не се причестиле и што не се излекувале, вели владиката
Видео Македонија

(ВИДЕО) Владиката Петар: Не се луксузираме, возилата не вредат ниту 10 илјади евра

А1он
Ниту се луксузираме ниту возиме скапи џипови, тврди митрополитот преспанско-пелагониски, г. Петар. Тој вели дека не се основани обвинувањата во јавноста оти свештениците живеат на
Македонија

ВИДЕО: Владиката Петар пееше за „проклетите шпиони“

А1он
По повод 115 годишнината од загинувањето на војводата Методија Патчев, пелагониски-преспанскиот владика Петар и градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески положија цвеќе во прилепското Кадино Село,
Македонија

Владиката Петар бил уапсен за кражба и за лажно сведочење, тврди австралиската полиција

А1он
Австралиската полиција за „Мета“ потврди дека минатата недела во Мелбурн го уапсила и го испрашала надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, владиката Петар, во рамки на