spc

Македонија

Поглаварите на МПЦ – ОА на СПЦ ќе одржат заедничка литургија во Охрид

А1он
По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската православна црква
Македонија

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ во Охрид ќе одржат заедничка архиерејска литургија

А1он
По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската православна црква
Македонија

ПОА на Вранишковски ќе се интегрира во Синодот на Македонската православна Црква – СПЦ донесе одлука

А1он
На Саборот на СПЦ кој заврши денеска била донесена одлука за канонски отпуст на ПОА со цел таа да се интегрира во Македонската проавославна црква
Македонија

Почнува Соборот на СПЦ, теми Косово и македонското прашање

А1он
Со богослужба во белградската црква Свети Сава денес почнува седницата на Соборот на СПЦ (СПЦ), нејзиното најважно тело, на кое покрај косовското, ќе се разгледува
Регион

Патријархот на СПЦ Порфириј устоличен во Пеќката патријаршија

А1он
На црковниот празник Покров на Пресвета Богородица, патријархот на СПЦ Порфириј денска беше устоличен на тронот на пеќките архиепископи и српските патријарси во Пеќката патријаршија,
Свет

Српскиот патријарх му додели Орден на Орбан: Тој се залага за христијански вредносен систем кој извира од Евангелието

А1он
Српскиот патријарх Порфирије во Будимпешта на премиерот на Унгарија Виктор Орбан му го врачи највисокото одликување на Српската православна црква, Орденот Свети Сава од прв
Регион

Ѓукановиќ: СПЦ и Руската православна црква се алатки во рацете на политиката на Путин

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој беше против потпишувањето на Основниот договор со Српската православна црква, тврди дека СПЦ, како и Руската православна црква, е, како
Регион

Абазовиќ: Со потпишувањето на Темелниот договор се врти нов лист, градиме општество на еднаквост

А1он
Црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, денеска, по потпишувањето на Темелниот договор со СПЦ изјави дека му е чест и задоволство што со денешното потпишување на договорот
Регион

Седница на црногорската Влада за Основниот договор со СПЦ, неизвесно дали ќе се гласа по документот

А1он
Владата на Црна Гора на седницата што е предвидено да започне точно напладне ќе расправа за утврдување на Основниот договор со Српската Православна Црква, но
Регион

Судбината на Основниот договор на Црна Гора со СПЦ и натаму неизвесна

А1он
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ се уште не решила што ќе преземе доколку Владата на премиерот Дритан Абазовиќ задутре, независно