spc

Регион

Патријархот на СПЦ Порфириј устоличен во Пеќката патријаршија

А1он
На црковниот празник Покров на Пресвета Богородица, патријархот на СПЦ Порфириј денска беше устоличен на тронот на пеќките архиепископи и српските патријарси во Пеќката патријаршија,
Свет

Српскиот патријарх му додели Орден на Орбан: Тој се залага за христијански вредносен систем кој извира од Евангелието

А1он
Српскиот патријарх Порфирије во Будимпешта на премиерот на Унгарија Виктор Орбан му го врачи највисокото одликување на Српската православна црква, Орденот Свети Сава од прв
Регион

Ѓукановиќ: СПЦ и Руската православна црква се алатки во рацете на политиката на Путин

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој беше против потпишувањето на Основниот договор со Српската православна црква, тврди дека СПЦ, како и Руската православна црква, е, како
Регион

Абазовиќ: Со потпишувањето на Темелниот договор се врти нов лист, градиме општество на еднаквост

А1он
Црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, денеска, по потпишувањето на Темелниот договор со СПЦ изјави дека му е чест и задоволство што со денешното потпишување на договорот
Регион

Седница на црногорската Влада за Основниот договор со СПЦ, неизвесно дали ќе се гласа по документот

А1он
Владата на Црна Гора на седницата што е предвидено да започне точно напладне ќе расправа за утврдување на Основниот договор со Српската Православна Црква, но
Регион

Судбината на Основниот договор на Црна Гора со СПЦ и натаму неизвесна

А1он
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ се уште не решила што ќе преземе доколку Владата на премиерот Дритан Абазовиќ задутре, независно
Регион

Во Подгорица се одржа нов протест против најавениот Темелен договор за уредување на односите со СПЦ

А1он
Пред зградата на Владата на Црна Гора синоќа повторно се одржа протест поради најавата на премиерот Дритан Абазовиќ дека Владата в четврток ќе се произнесе
Македонија

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

А1он
Патријархот Порфириј му го врачи томосот во Соборната црква во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан, со кој СПЦ ја признава автокефалноста на Македонската православна црква.
Македонија

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

А1он
Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската православна црква. Решивме да му
Македонија

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ – ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. -Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј,