spc

Регион

Во Подгорица се одржа нов протест против најавениот Темелен договор за уредување на односите со СПЦ

А1он
Пред зградата на Владата на Црна Гора синоќа повторно се одржа протест поради најавата на премиерот Дритан Абазовиќ дека Владата в четврток ќе се произнесе
Македонија

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

А1он
Патријархот Порфириј му го врачи томосот во Соборната црква во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан, со кој СПЦ ја признава автокефалноста на Македонската православна црква.
Македонија

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

А1он
Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската православна црква. Решивме да му
Македонија

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ – ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. -Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј,
Македонија

Пендаровски: Одлуката на Српската православна црква ќе придонесе за исправање на историските неправди

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја
Македонија

Архиепископот Стефан го најави заедничкото сослужение со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на заедничката литургија со СПЦ во соборниот храм во Скопје најави заедничко сослужение во во храмот на Вселенската Патријаршија
Македонија

ВИДЕО: СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

А1он
Светиот архиерејски Сабор едногласно излезе во пресрет на МПЦ и го благослови и го одобрува барањето, прифаќа и признава автокефалност на МПЦ рече патријархот на
Македонија

МПЦ-ОА и СПЦ одржуваат заедничка литургија во Соборниот храм во Скопје

А1он
Во Соборниот храм “Свети Климент Охридски” во тек е заедничката литургија на МПЦ – ОА и СПЦ со која чиноначалствуваат двајцата поглавари Архиепископот г.г. Стефан
Македонија

Во Соборниот храм заедничка литугрија на поглаварите на македонската и на српската црква

А1он
Архиепископот Стефан и патријархот Порфириј по само неколку дена одржуваат втора заедничка литургија. Денеска во Соборниот храм во Скопје ќе има заедничко чествување на сесловенските
Македонија

Патријархот Порфириј со делегација на СПЦ во посета на Македонија

А1он
„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува