МПЦ-ОА и СПЦ одржуваат заедничка литургија во Соборниот храм во Скопје

Од:

Во Соборниот храм “Свети Климент Охридски” во тек е заедничката литургија на МПЦ – ОА и СПЦ со која чиноначалствуваат двајцата поглавари Архиепископот г.г. Стефан и Патријархот г. Порфириј.

Ова е втора заедничка литургија во само неколку дена откако во Белград во храмот Свети Сава се одржа литургијата која беше наречена помирувачка.

Се очекува во обраќањата на поглаварите да се соопшти ставот на СПЦ околу барањето за автокефалност на МПЦ-ОА.

СПЦ вчера го заврши мајскиот Сабор, но во соопштението немаше детали за евентуалната промена на статусот на МПЦ.

Би можело да ве интересира

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов

Бугарската црква ќе ја признае МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“, не како Охридска архиепископија

Орце Костов