ВИДЕО: Архиепискотот Стефан се надева на нова добра вест за македонската црква наскоро

Од:

Поглаварите на СПЦ и на МПЦ-ОА денеска во храмот „Свети Сава“ одржаа заедничката богослужба во присуство на владиците од двете цркви. Раната која более цели 55 години е излекувана порача Поглаварот на СПЦ патријархот Порфирије. Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан изрази надеж дека деновиве ќе биде и радосната вест за афтокефалност на МПЦ-ОА.

– Имамвме раскол кој траше 55 години, таа рана беше длабока и болеше. Легнуваме и станувавме со мислата како таа рана да се зацели. Рана на телото христво не може да бие излечена само со нашата сила и волја. Раната е зацелана и тоа е чудо божје. Разбравме дека раната е направена со нашите постапки и затоа се обравиме до бога и до сите светци за да го направат она што нам не ни одеше од рака. И се случи чудо неочекувано. Браќа, нашата радост денеска е неизмерна. Сега сме едно. Одзивот на сите верници од Србија и од Македонија е доказ дека срцето ни чука во христовиот ритам“ – порача по литургијата поглаварот на српската црква партјархот Прфирије.

Архиепискотот г.г. Стефан рече дека дошлов време да завршат страдањата на православниот македонски народ и на Охридската Архиепископија.

– Благодариме на Бога што наидовме на братољубие кај неговата светос Порфириј кој само по неколку дена донесоа по Вселенската патријаршија донесе одлука за воспотавување канонско единство меѓу нашите цркви. Го покажавме заедништвото во најсветото, покажавме дека само заедно и како едно во ерата и го потврдивме единството меѓу нашите две цркви и со тоа со сите други православни цркви. Веуваме дека уште деновиве ќе доживееме полна радост, одлука од ваша страна. Знаеме дека сте подготвени повеедецениската тага да се претвори во радост порача г.г. Стефан.

Би можело да ве интересира

Велепредавство ќе биде обидот на Светиот синод да се смени името на МПЦ, предупредуваат верниците од Германија

Орце Костов

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов