porfirije

Регион

ВИДЕО: Епископот Јован скокаше со падобран во чест на партијархот Порфириј

А1он
Во чест на доаѓањето на српскиот патријарх Порфириј во Беране, епископот пакрачко-славонски Јован изведе скок со падобран. Медиумите од Подгорица пренесуваат дека ова не е
Регион

Подгорица потврди: Патријархот Порфириј беше загрозен на Цетиње

А1он
Потпреседателот на црногорската влада, Дритан Абазовиќ изјави дека постоела голема безбедносна закана за Патријархот Порфириј. „Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносната закана
Регион

Српскиот патријарх му го честита изборот на новиот загрепски градоначалник со стихови од „Азра“ и „Индекси“

А1он
Српскиот патријарх Порфирије му ја честиташе изборната победа на новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, со порака во која цитира стихови од прочуениот загрепски рок-кантавтор
Регион

Прва беседа на српскиот патријарх Порфириј: Хрватска стана мојата втора татковина

А1он
Во првата беседа по интронизацијата во Соборната црква во Белград, новиот поглавар на Српската православна црква, патријархот Порфириј, кажа дека неговата патријархална служба нема да
Регион

Во храмот Свети Сава избран нов патријарх – митрополитот загрепско-љубљански Порфирије ќе ја предводи СПЦ

А1он
Митрополитот загрепско-љубљански на Српската православна црква, Порфирије, е избран за нов патријарх и ќе биде 46-от поглавар што ќе ја предводи СПЦ. Новиот патријарх –