porfirije

Регион

Патријархот Порфириј го подржа откажувањето на Европрајд во Белград

А1он
Патријархот на Српската православна црква Порфириј го поддржа откажувањето на Европрајд, чие одржување беше најавено во Белград, јави дописникот на МИА од Белград. -Оваа тема
Регион

Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Црна гора одложена

А1он
Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Херцег Нови, планирана за 14 и 15 август, е одложена поради тридневна жалост во Црна Гора поради трагедијата во
Регион

Владата на Црна Гора и СПЦ го потпишаа Темелниот договор

А1он
Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј денеска во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна Гора.
Македонија

Патријархот Порфириј со делегација на СПЦ во посета на Македонија

А1он
„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува
Регион

Патријархот на СПЦ позтивен на ковид

А1он
Српската православна црква соопшти дека патријархот Порфириј е позитивен а ковид. Тој имал благи симптоми, прима терапија и ги почитува епидемиолошките мерки информира СПЦ. Патрихајрхот
Регион

ВИДЕО: Епископот Јован скокаше со падобран во чест на партијархот Порфириј

А1он
Во чест на доаѓањето на српскиот патријарх Порфириј во Беране, епископот пакрачко-славонски Јован изведе скок со падобран. Медиумите од Подгорица пренесуваат дека ова не е
Регион

Подгорица потврди: Патријархот Порфириј беше загрозен на Цетиње

А1он
Потпреседателот на црногорската влада, Дритан Абазовиќ изјави дека постоела голема безбедносна закана за Патријархот Порфириј. „Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносната закана
Регион

Српскиот патријарх му го честита изборот на новиот загрепски градоначалник со стихови од „Азра“ и „Индекси“

А1он
Српскиот патријарх Порфирије му ја честиташе изборната победа на новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, со порака во која цитира стихови од прочуениот загрепски рок-кантавтор
Регион

Прва беседа на српскиот патријарх Порфириј: Хрватска стана мојата втора татковина

А1он
Во првата беседа по интронизацијата во Соборната црква во Белград, новиот поглавар на Српската православна црква, патријархот Порфириј, кажа дека неговата патријархална служба нема да
Регион

Во храмот Свети Сава избран нов патријарх – митрополитот загрепско-љубљански Порфирије ќе ја предводи СПЦ

А1он
Митрополитот загрепско-љубљански на Српската православна црква, Порфирије, е избран за нов патријарх и ќе биде 46-от поглавар што ќе ја предводи СПЦ. Новиот патријарх –