Патријархот Порфириј со делегација на СПЦ во посета на Македонија

Од:

„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува во канонска посета на Македонската православна црква – Охридската архиепископија на 23 и 24 мај 2022 година“, се наведува во соопштението на официјалниот сајт на Српската православна црква.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан на 24 мај 2022 година, на празникот Свети Кирил и Методиј, ќе служат света архиерејска литургија во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, во сослужение на архиереји од двете сестрински цркви.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

Приштина му забрани на српскиот патријарх да дојде во Пеќката патријаршија во пресрет на Божик

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов