vartolomej

Македонија

Средба на Пендаровски со вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата претседателот
Македонија

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на литургијата во соборниот храм на Вселенската патријаршија со која сослужуваа Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва,
Македонија

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

А1он
Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога
Македонија

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

А1он
Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска
Македонија

Архиепископот Стефан го најави заедничкото сослужение со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на заедничката литургија со СПЦ во соборниот храм во Скопје најави заедничко сослужение во во храмот на Вселенската Патријаршија
Македонија

Пендаровски до Вартоломеј: Целосното заокружување на автокефалноста на Нашата црква е од врвен национален интерес

А1он
Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, по повод признавањето на каноничноста на нашата Црква
Свет

Вартоломеј Први: Невозможно да се замисли колкаво уништување му донесе оваа ужасна инвазија на украинскиот народ

А1он
Духовниот водач на православните христијани, вселенскиот патријарх Вартоломеј, денеска го осуди рускиот напад врз Украина како суров чин што предизвикува големи страдања. Тој не ја
Свет

Вселенскиот патријарх Вартоломеј заразен со коронавирусот

А1он
Вселенскиот патријарх Вартоломеј тестиран е позитивно на Ковид-19 и има благи симптоми на болеста, соопшти денеска Патријаршијата во Истанбул. Патријархот (81), кој неодамна имаше операција
Македонија

Ромфеа.гр: Приемот на епископот Партениј кај патријархот Вартоломеј голем чекор на Вселенската партријаршија за решавање на црковното прашање

А1он
Посетата на епископот Антаниски и игумен на Бигорскиот манастир г. Партениј во придружба на монаси и монахињи и приемот кај вселенскиот патријарх Вартоломеј е голем
Свет

На Вселенскиот патријарх Вартоломеј во болница во Њујорк му е вграден стент

А1он
На вселенскиот патријарх Вартоломеј му е ставен стент во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк, откако се почувствувал лошо за време на неговата посета на САД,