vartolomej

Регион

Патријарх Вартоломеј: Неприфатливо е да се негира стварноста на пандемијата на Ковид-19

А1он
Пандемијата го промени социјалниот живот, нашето секојдневие, нашето учество во животот на Црквата и целиот овој период нѐ трогнуваат страдањата на безброј ближни луѓе и
Македонија

Заев му пиша на цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува автокефална црква

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на
Регион

Вартоломеј: Враќањето на Аја Софија во џамија ќе предизвика раздор

А1он
Враќањето на истанбулската „Аја Софија“ во џамија ќе предизвика раздор, изјави вселенскиот патријарх Вартоломеј, во очекување турски суд да донесе одлука за објектот, кој е
Македонија

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Габриела Димковиќ-Мишевска
Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави дека имале исклучително добра средба со патријархот Вартоломеј и дека се разговарало за изнаоѓање на решенија во духот на толеранцијата
Македонија

ВИДЕО: Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските
Регион

Вселенскиот патријарх истакна дека никогаш нема да ја признае т.н. ЦПЦ

А1он
Единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и ние никогаш нема да ја признаеме таканаречената Црногорска православна црква, изјави
Свет

Вартоломеј: Без договор нема да ги менуваме границите на СПЦ

А1он
Васеленскиот патријарх Вартоломеј изјави дека Цариградската патријаршија нема намера да го менува Уставот на Српската православна црква (СПЦ) или нејзините граници, иако некои случаите со
Свет

Руска православна црква: Договорот меѓу Порошенко и патријархот не значи ништо

А1он
Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави денеска