ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Од:

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската шизма наложена врз нашата Црква. Владата соопшти дека премиерот Димитар Ковачевски ќе има тет-а-тет средба со патријархот Вартоломеј.

dobivaj vesti na viber

На литургијата предводена од поглаварите на двете цркви, присуствуваат и митрополитите дебарско-кичевски г. Тимотеј и преспанско-пелагониски г. Петар, како и епископите хераклејски Климент и антаниски Партениј, повеќемина ѓакони, како и монаси од Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител” и монахињи од манастирот Рајчица „Свети Георгиј Победоносец”.

Во Истанбул е е владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, а таму се и министрите министрите за надворешни работи Бујар Османи, за одбрана Славјанка Петровска и за внатрешни работи Оливер Спасовски. Предвидено е членовите на владината делегација да бидат примени од вселенскиот патријарх Вартоломеј, а покрај тоа тој ќе има и одвоена тет-а-тет средба со премиерот Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

Ана Ололовска

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

Ана Ололовска