vartolomej

Свет

Вселенскиот патријарх Вартоломеј вторпат на медицински прегледи во текот на престојот во САД

А1он
Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска повторно ќе биде прегледан во болница во Њујорк, што е негово второ заминување во болница од почетокот на неговата 12-дневна посета
Свет

Вселенскиот патријарх Вартоломеј испишан од болница во САД

А1он
Вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој вчера беше хоспитализиран во главниот град на САД, денеска е испишан од болницата. 81-годишниот духовник е подготвен да ја продолжи посетата,
Свет

Вселенскиот патријарх хоспитализиран во Вашингтон

А1он
Вселенскиот патријарх Вартоломеј е примен в болница за „медицинско набљудување“ во Вашингтон, откако се почувствувал лошо. Вартоломеј се почуствувал лошо денеска непосредно пред да замине
Македонија

Архиепископот не ја коментира средбата во Истанбул: Прашајте го Пендаровски која е пораката од разговорот со Вартоломеј

А1он
Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска не сакаше да ја коментира средбата меѓу претседателот Стево Пендаровски и вселенскиот патријарх Вартоломеј, што пред неколку дена
Македонија

Пендаровски на средба со Вартоломеј: Побрзо решавање на црковниот спор

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим
Регион

Патријарх Вартоломеј: Неприфатливо е да се негира стварноста на пандемијата на Ковид-19

А1он
Пандемијата го промени социјалниот живот, нашето секојдневие, нашето учество во животот на Црквата и целиот овој период нѐ трогнуваат страдањата на безброј ближни луѓе и
Македонија

Заев му пиша на цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува автокефална црква

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на
Регион

Вартоломеј: Враќањето на Аја Софија во џамија ќе предизвика раздор

А1он
Враќањето на истанбулската „Аја Софија“ во џамија ќе предизвика раздор, изјави вселенскиот патријарх Вартоломеј, во очекување турски суд да донесе одлука за објектот, кој е
Македонија

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Габриела Димковиќ-Мишевска
Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави дека имале исклучително добра средба со патријархот Вартоломеј и дека се разговарало за изнаоѓање на решенија во духот на толеранцијата