Заев му пиша на цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува автокефална црква

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев испрати писмо до неговата светост, патријархот Вартоломеј, поглаварот на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул на која беше побарана негова асистенција и заложба Македонската православна црква – Охридска архиепископија, да биде признаена како автокефална црква и да биде примена во заедницата на помесните православни цркви, информираат од Владата.

„Го почитуваме сето она што е одредено од меѓународните договори и состојби. Но, бараме да бидеме слободни и црковно во рамките на границите на нашата земја и нашите архиереи да сослужуваат со архиереите од сите православни цркви во светот“, се вели во писмото на премиерот Заев до неговата светост, патријархот на Цариградската патријаршија Вартоломеј.

Во писмото се истакнува дека православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност која ја сонува веќе цел еден век и дека очекува да ја види Македонската православна црква – Охридска архиепископија признаена како автокефална, со благословот и со писмена одлука од првиот меѓу Христовите архиереи на земјата, цариградскиот патријарх Вартоломеј.

Би можело да ве интересира

Заев со честитки до пратениците за изгласувањето на законите, згрозен е од изјавата на Мицкоски дека овој чин е тероризам

Заев: Со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтверот на Рашковски

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

Искра Манојлоска

Владата ги усвои препораките: oд утре почнува полицискиот час од 22-5 часот, ќе трае до 22 март

Мери Јордановска

Првата пратка вакцини Спутник V пристигнува во недела

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Заев: Нема веќе чување предмети во фиока, правдата е тука

Мери Јордановска