Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Од:

Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави дека имале исклучително добра средба со патријархот Вартоломеј и дека се разговарало за изнаоѓање на решенија во духот на толеранцијата и разбирањето.

„Средбата беше од исклучително значење. Разговаравме со патријархот со еден позитивен дух, за да просолжиме и понатаму, со толеранција и дијалог, со цел да се изнаоѓаат решенија за проблемите што ги имаат верниците во православниот свет. Воедно цариградскиот патријарх, го поканив да дојде во нашата држава и да се сретне со православниот народ“, рече Спасовски.

Би можело да ве интересира

МПЦ-ОА: Да се почитуваат мерките, а литургискиот богослужбен живот да се прилагоди на вонредната ситуација

Ана Ололовска

Повици за Велигден да се оди во цркви, без дозвола од МПЦ: Ќе ги повикаме луѓето да останат дома

Кристијан Ландов

Бигорскиот манастир со директен пренос на дел од богослужбите

Ана Ололовска

САС на МПЦ: Сега е време, не за паника, туку за одговорност и кон себеси и кон ближните

Ана Ололовска

МПЦ и ИВЗ си тераат по свое, за владиката Петар храмовите биле најголеми болници

Ана Василевска

МПЦ-ОА: Народот да ги почитува мерките, а во храмови и манастирите да се зголеми хигиената

Ландов