vselenska patrijarsija

Македонија

Македонскиот јазик влезе меѓу десетте светски јазици на Вселенската патријаршија

А1он
Вселенската патријаршија и годинава за Божик го објави Посланието на Патријархот Вартоломеј на македонски јазик. – Можеме со право да тврдиме дека насилството е грев
Македонија

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

А1он
Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога
Македонија

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА

А1он
Демократската унија за интеграција ја поздравува одлуката на Вселенската патријаршија од Истанбул да ја признае Македонската православна црква – Охридска архиепископија во канонската и литургиската
Свет

Вселенската патријаршија ги запре црковните служби поради коронавирусот

А1он
Прекин на сите верски церемонии, настани и обреди до крајот на март, најави Вселенската патријаршија во врска со ширењето на новиот коронавирус. Во соопштението од
Свет

Вселенската патријаршија ги запре црковните служби поради коронавирусот

А1он
Прекин на сите верски церемонии, настани и обреди до крајот на март, најави Вселенската патријаршија во врска со ширењето на новиот коронавирус. Во соопштението од
Свет

Руската православна црква се заканува со акции на одмазда кон Вселенската патријаршија

А1он
Руската православна црква ја осуди одлуката на Вселенската патријаршија за испраќањето двајца пратеници во Украина. Според нив, тоа е чекор кон прогласување автокефалност за тамошната