ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА

Од:

Демократската унија за интеграција ја поздравува одлуката на Вселенската патријаршија од Истанбул да ја признае Македонската православна црква – Охридска архиепископија во канонската и литургиската заедница.

– Во оваа прилика им изразуваме искрени честитки на сите православни верници во земјата за оваа долгоочекувана одлука која им дава еднаков статус на верска проповед со сите православни верници во светот.За иднината на државата е исклучително важно да се решава повеќегодишен спор. Оваа одлука ги зајакнува темелите на стабилноста во регионот и ги потврдува вредностите на меѓуверска почит и толеранција. Демократската унија за интеграција смета дека хоризонтот на помирување меѓу народите е веќе отворен и на овој пат кој цели кон заедничката европска иднина на целиот регион мора да продолжиме да носиме храбри одлуки и рационалноста да преовладува над штетните изолирачки спорови се вели во соопштението од ДУИ.

Би можело да ве интересира

Адеми: Европскиот фронт очекува над 20 пратеници

ДУИ: За победникот одлучуваат граѓаните, а не ВМРО-ДПМНЕ

ДУИ: Европскиот фронт се проширува со Бошњачката Демократска Унија

Горан Наумовски

ДУИ ги потврди носителите на листи за пратеници

Европскиот фронт потпиша декларација со поддршка за Османи

Катерина Ѓуровски

Движењето на Турците на Македонија за правда и демократија се приклучи на „Европскиот фронт“ предводен од ДУИ

Предраг Петровиќ