Архиепископот Стефан го најави заедничкото сослужение со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Од:

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на заедничката литургија со СПЦ во соборниот храм во Скопје најави заедничко сослужение во во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар.

dobivaj vesti na viber

– Еве, и во навечерието на ова торжество на љубовта, ни пристигна уште една радост – блага вест од Царицата на градовите – Константиновиот град: примено е нашето благодарствено писмо и нашата молба за сослужение е прифатена – па на роденденот на Црквата, на Педесетница, ќе сослужуваме во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар, рече архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Тој се заблгодари на српскиот патријарх Порфириј и на Синодот на СПЦ за завршувањето на 55-годишниото чекање на верниот македонски народ и на македонската црква за автокефалност.

-Овој историски период кој сите ние го минуваме е празник за сите христијани во Македонија, без разлика на национално потекло, кои се внуци на оние што сонуваа да ја видат обновена својата Охридска Архиепископија, да ја видат автокефална, или се правнуци на сите оние кои некогаш живееле обединети под едниот омофор на Охридскиот Архиепископ. Тие наши предци сега од небесната Црква се радуваат заедно со нас, гледајќи ги нашата радост и нашето единство, нагласи г.г. Стефан.

Би можело да ве интересира

Судбината на Основниот договор на Црна Гора со СПЦ и натаму неизвесна

Во Подгорица се одржа нов протест против најавениот Темелен договор за уредување на односите со СПЦ

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Катерина Павлова-Николовска