Српскиот патријарх Порфириј во посета на МПЦ на 23 и 24 мај

Од:

Делегација на Српската Православна Црква предводена од Неговата Светост, Српскиот Патријарх г. г. Порфириј ќе претстојува во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од 23 до 24 мај, извести МПЦ.

– На 24 мај, со почеток од 9 часот, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, Неговата Светост Српскиот Патријарх г. г. Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, заедно со архијереи од двете сестрински Цркви, ќе служат Божествена Литургија, соопшти МПЦ.

– Го повикуваме верниот народ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија да земе молитвено учество, се додава во соопштението на МПЦ.

Би можело да ве интересира

Велепредавство ќе биде обидот на Светиот синод да се смени името на МПЦ, предупредуваат верниците од Германија

Орце Костов

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов